A to Z Index  

Contacts

E-mail Log-In

NOAH

 

Students   

Future Students

Faculty & Staff 

Friends & Visitors

DEAN OF INSTRUCTION
PA 121   Phone 240 
E-mail stewarta@nacc.edu  

ADMISSIONS OFFICE
SC 115   Phone 434
E-mail: harveya@nacc.edu 

Summer Class Schedules:  

  Day

  Evening

  Internet

  Sequence (Mini-Terms)

  Final Exams

Registration Procedure

Class Schedules

Prerequisites

Eligibility

How to Audit a Class

Is your registration complete?

EVENING CLASS SCHEDULE - SUMMER 2008-2009

updated 06/17/2010
CALL## COURSE COURSE NAME HRS INSTRUCTOR TIME DAYS LOCATION
ART (ART)              
304 ART100 ART APPRECIATION 3 STEVENSON PAUL 05:30P 07:30P T & TH GY 204  
BIOLOGY (BIO)              
510 BIO103 PRIN OF BIOLOGY I 4 RYAN TRACY 05:30P 08:55P M & W KX 114  
  BIO103 LAB     TBA TBA KX 114  
511 BIO103 PRIN OF BIOLOGY I 4 SAINT ROBBY 05:30P 08:55P T & TH KX 114  
  BIO103 LAB     TBA TBA KX 114  
513 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 CHAPMAN MISTY 05:30P 08:55P T & TH MS 112  
  BIO201 LAB     TBA TBA MS 112  
514 BIO202 HUMAN A & P II 4 DURHAM STEVE 05:30P 08:55P M & W WA 112  CLOSED
  BIO202 LAB     TBA TBA WA 112  
515 BIO220 GEN MICROBIOLOGY 4 HOLT KEVIN 04:20P 08:55P T & TH KX 204  
  BIO220 LAB     TBA TBA KX 204  
BUSINESS (BUS)              
605 BUS241 PRIN OF ACCOUNT I 3 HIGDON PAUL 05:30P 07:30P T & TH BE 107  
603 BUS271 BUS STATISTICS I 3 EMMETT BILL 05:30P 07:30P M & W MS 109  
606 BUS276 HUMAN RESOURCE MGT 3 DURHAM JIMMY 05:30P 07:30P M & W BE 110  
616 BUS175 RETAILING 3 DURHAM JIMMY 07:40P 09:40P M & W BE 110  
CHEMISTRY (CHM)              
902 CHM104 INTRO/INORGANI CHM 4 ZANZIG JULIE 05:30P 09:30P M & W MS 108  
  CHM104 LAB     TBA TBA MS 108  
903 CHM112 COLLEGE CHEM II 4 LAND RODNEY 05:30P 09:30P T & TH MS 108  
  CHM112 LAB     TBA TBA MS 108  
CHILDHOOD DEVELOPMENT (CHD)            
803 CHD215 SUPRV PRAC EXP/CHILD DEV 3 LANEY LINDA TBA TBA WD 252A  
801 CHD217 MATH & SCIENCE FOR YOUNG CHILD 3 DURHAM DEBORAH 05:00P 07:15P M & W WD 252A  
802 CHD221 FAMILY CHILD CARE 3 CRAWFORD DEBRA 07:30P 09:45P M & W WD 252A  
COMPUTER SCIENCE (CIS)            
1006 CIS146 MICROCOMPUTER APPS 3 HESTER JULIE 05:30P 07:30P M & W PA 212  
1007 CIS251 C++ PROGRAMMING 3 PONGPAKDEE ART 05:30P 07:30P T & TH PA 212  
1008 CIS268 SOFTWARE SUPPORT 3 HESTER JULIE 07:40P 09:40P M & W PA 209  
COSMETOLOGY (COS)            
1590 COS123 COSMETOLOGY SALON PRACTICES 3 GILLILAND REGINA TBA TBA SI SBO  
1591 COS133 SALON MANAGEMENT TECHNOLOGY 3 CLEMENT JULISE TBA TBA SI SBO  
1592 COS181 SPCL TOPICS NAILS NAIL TECHN I 3 MATHEWS LORI 04:00P 07:20P T W TH SI SBO  
1593 COS182 SPCL TOPICS NAILS NAIL TECH II 3 MATHEWS LORI 07:30P 10:00P T W TH SI SBO  
DRAFTING AND DESIGN TECHNOLOGY (DDT)            
1208 DDT115 BLUEPRNT READ/MACH 3 HODGES JIMMY 03:30P 05:45P T & TH TC 108  
1210 DDT116 BLUPRT RDG/CONST 3 HODGE JAMES 03:00P 05:15P M & W TC 108  
1209 DDT133 BASIC SURVEYING 3 STAFF 05:15P 09:00P M & W TC 108  
1207 DDT231 ADVANCED CAD 3 HODGES JIMMY 06:00P 09:00P T & TH TC 107  
ECONOMICS (ECO)            
1303 ECO231 PRIN MACROECONOMIC 3 JOHNSON HALEY 05:30P 07:30P M & W BE 100  
EMERGENCY MEDICAL SERVICES (EMS)            
2102 EMS116 BASIC THEORY AND LAB 9 WOOTTEN ROGER 05:00P 10:00P MON HE 115  
  EMS116 ADDITIONAL CLASS MEETING     05:00P 10:00P T & TH HE 115  
2103 EMS117 EMS BASIC CLNCAL COMPETENCIES 1 WOOTTEN ROGER TBA TBA HOSPITAL  
ENGLISH (ENG)              
2316 ENG092 BASIC ENGLISH I 3 WALKER LARRY 07:40P 09:40P M & W EN 101  
2314 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 GALLOWAY JUDY 05:30P 07:30P M & W EN 103  
2318 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 TUCKER JOAN 05:30P 07:30P T & TH EN 103  
2313 ENG101 ENGLISH COMP I 3 WALKER LARRY 05:30P 07:30P M & W EN 101  
2317 ENG101 ENGLISH COMP I 3 MCGEE DIANE 05:30P 07:30P T & TH EN 104  
2319 ENG101 ENGLISH COMP I 3 GALLOWAY JUDY 07:40P 09:40P M & W EN 103  
2315 ENG102 ENGLISH COMP II 3 TUCKER JOAN 07:40P 09:40P T & TH EN 103  
2329 ENG102 ENGLISH COMP II 3 MARTIN PATRICIA 07:40P 09:40P M & W EN 117  
2330 ENG251 AMERICAN LIT I 3 MARTIN PATRICIA 05:30P 07:30P M & W EN 117  
2320 ENG262 ENGLISH LIT II 3 MCGEE DIANE 07:40P 09:40P T & TH EN 104  

-----------  TOP ----------- 

CALL## COURSE COURSE NAME HRS INSTRUCTOR TIME DAYS LOCATION
HISTORY (HIS)              
3007 HIS101 WESTERN CIV I 3 CAMPBELL PAM 07:40P 09:40P T & TH WD 252B  
3009 HIS201 U S HISTORY I 3 DAY BILLY 05:30P 07:30P M & W PA 206  
3010 HIS202 U S HISTORY II 3 DAY BILLY 07:40P 09:40P M & W PA 206  
INDUSTRIAL ELECTRONICS TECHNOLOGY (ILT)            
3313 ILT100 APPLIED ELECTRIC COMPUTATION 3 GLEDHILL TIM TBA TBA TC 104  
3314 ILT109 ELECT BLUEPRINT READING 3 GLEDHILL TIM TBA TBA TC 104  
3310 ILT117 PRNCPLS OF CONST WIRING 3 LEWIS BILLY 05:00P 10:00P MON GY 102  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
3312 ILT169 HYDRAULICS/PNEU LAB 3 BARKSDALE TIM 05:00P 10:00P WED GY 102  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
3311 ILT194 PROGRAMABLE LOGIC CONTROL/I 3 LEWIS BILLY 05:00P 10:00P TUES TC 105  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
3309 ILT197 MOTOR CONTROLS I 3 DUNCAN TONY 05:00P 10:00P MON TC 105  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
INDUSTRIAL MAINTENANCE TECHNOLOGY (INT)            
4007 INT118 FUNDS OF IND HYDR AND PNEUMATI 3 BARKSDALE TIM 05:00P 10:00P WED GY 102  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
4009 INT126 PREVENTATIVE MAINTENANCE 3 LESTER DENNIS 05:00P 10:00P THURS GY 102  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
4008 INT127 IND PUMPS/PIPING SYSTEMS 3 ROBERTS WILL 05:00P 10:00P WED GY 102  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
4006 INT158 INDUSTRIAL WIRING I 3 LEWIS BILLY 05:00P 10:00P MON GY 102  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
4013 INT184 INTRO TO PROGRAM LOGIC CONTROL 3 LEWIS BILLY 05:00P 10:00P TUES TC 105  
4010 INT206 INDUSTRIAL MOTORS I 3 DUNCAN TONY 05:00P 10:00P THURS TC 105  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
MACHINE TOOL TECHNOLOGY (MTT)            
251 MTT100 MACHINING TECHNOLOGY I 6 DEANGELIS HUGO 03:30P 10:00P M & T EP COT  
252 MTT103 MACHINING TECHNOLOGY II 6 DEANGELIS HUGO 03:30P 10:00P M & T EP COT  
253 MTT137 MILLING I 3 DEANGELIS HUGO 03:30P 06:00P M & T EP COT  
255 MTT138 MILLING 1 LAB 3 DEANGELIS HUGO 06:00P 10:00P M & T EP COT  
256 MTT146 PRECISION GRINDING MACHINES I 6 DEANGELIS HUGO 03:30P 10:00P M & T EP COT  
MATHEMATICS - TECHNICAL (MAH)            
3405 MAH101 INTRO MATH I 3 BOYD ALICIA 05:30P 07:30P M & W GY 207 CLOSED
3406 MAH101 INTRO MATH I 3 MONROE JEFF 07:40P 09:40P M & W GY 207  
3407 MAH101 INTRO MATH I 3 PENDERGRASS GREGG 05:30P 07:30P T & TH GY 207  
3408 MAH101 INTRO MATH I 3 NIBLETT ADAM 07:40P 09:40P T & TH GY 207  
MATHEMATICS (MTH)            
3738 MTH091 DEV ALGEBRA 3 BOYD ALICIA 05:30P 07:30P M & W GY 207 CLOSED
3742 MTH091 DEV ALGEBRA 3 MONROE JEFF 07:40P 09:40P M & W GY 207  
3746 MTH091 DEV ALGEBRA 3 PENDERGRASS GREGG 05:30P 07:30P T & TH GY 207  
3750 MTH091 DEV ALGEBRA 3 NIBLETT ADAM 07:40P 09:40P T & TH GY 207  
3739 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BOYD ALICIA 05:30P 07:30P M & W GY 207 CLOSED
3743 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 MONROE JEFF 07:40P 09:40P M & W GY 207  
3747 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 PENDERGRASS GREGG 05:30P 07:30P T & TH GY 207  
3751 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 NIBLETT ADAM 07:40P 09:40P T & TH GY 207  
3740 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 BOYD ALICIA 05:30P 07:30P M & W GY 207 CLOSED
3744 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 MONROE JEFF 07:40P 09:40P M & W GY 207  
3748 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 PENDERGRASS GREGG 05:30P 07:30P T & TH GY 207  
3752 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 NIBLETT ADAM 07:40P 09:40P T & TH GY 207  
3754 MTH110 FINITE MATHEMATICS 3 EMMETT BILL 07:40P 09:40P M & W MS 109  
3755 MTH112 PRECALCULUS ALGEBR 3 GRAY BOB 05:30P 07:30P T & TH AX 106  
3756 MTH113 PRECALCULUS TRIG 3 TOTTEN SHARON 05:30P 07:30P M & W AX 106  
3741 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BOYD ALICIA 05:30P 07:30P M & W GY 207 CLOSED
3745 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 MONROE JEFF 07:40P 09:40P M & W GY 207  
3749 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 PENDERGRASS GREGG 05:30P 07:30P T & TH GY 207  
3753 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 NIBLETT ADAM 07:40P 09:40P T & TH GY 207  
3758 MTH227 CALCULUS III 4 MITCHELL GWEN 07:30P 09:55P T & TH MS 109  
3757 MTH265 ELEM STATISTICS 3 EMMETT BILL 05:30P 07:30P M & W MS 109  

-----------  TOP ----------- 

CALL## COURSE COURSE NAME HRS INSTRUCTOR TIME DAYS LOCATION
MEDICAL ASSISTANT (MAT)            
3504 MAT211 CLINICAL PROCD II/MED ASST 3 HICKLEN VIVIAN 04:30P 09:00P TUES HE 102 CLOSED
3505 MAT216 MEDICAL PHARMACOLOGY/MED OFFIC 4 WALKER RACHEL 05:00P 09:30P THURS HE 102  
OFFICE ADMINISTRATION (OAD)            
4703 OAD214 MED OFFICE PROCED 3 BARKLEY RITA 03:10P 05:10P T & TH BE 208  
PHILOSOPHY (PHL)              
5003 PHL206 ETHICS & SOCIETY 3 REEVES DON 05:30P 07:30P T & TH PA 207  
PHYSICS (PHY)              
5201 PHY201 GEN PHY I-TRIG BAS 4 ATKINS JOHN 05:30P 08:40P M & W MS 117  
  PHY201 LAB     TBA TBA MS 117  
PSYCHOLOGY (PSY)              
5606 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 WARE RHONDA 05:30P 07:30P M & W HE 110  
5607 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 SPEERS GARY 05:30P 07:30P T & TH HE 110  
5608 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 WARE RHONDA 07:40P 09:40P M & W HE 110  
5609 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 SPEERS GARY 07:40P 09:40P T & TH HE 110  
RELIGION (REL)              
5904 REL152 SURVEY NEW TESTAMT 3 DAVIDSON JIM 07:40P 09:40P T & TH BE 110  
SPEECH (SPH)              
6407 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 WILLIAMS TRACI 05:30P 07:30P M & W LI 203  
6408 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 WILLIAMS TRACI 07:40P 09:40P M & W LI 203  
THEATRE ARTS (THR)              
6611 THR120 THEATRE APPRECIATI 3 ARCHER BRAD 05:30P 07:30P M & W LY  
6612 THR296 DIR STUDY/THEATRE 2 WEBB MARK TBA TBA LY  
WELDING (WDT)              
451 WDT108 SMAW FILLET/OFC 3 BISHOP MARTY 03:30P 05:00P M & T EP COT CLOSED
453 WDT119 GAS METAL ARC/FLUX CORED ARC 3 BISHOP MARTY 03:30P 05:00P M & T EP COT CLOSED
455 WDT120 SHIELDED METAL ARC WELDING GRO 3 BISHOP MARTY 03:30P 05:00P M & T EP COT CLOSED
452 WDT122 SMAW FILLET/ OFC LAB 3 BISHOP MARTY 05:00P 10:00P M & T EP COT CLOSED
454 WDT124 GAS METAL ARC/FLUX CORED LAB 3 BISHOP MARTY 05:00P 10:00P M & T EP COT CLOSED
456 WDT125 SHIELDED METAL ARC WELDING LAB 3 BISHOP MARTY 05:00P 10:00P M & T EP COT CLOSED
457 WDT157 CONSUMABLE WELDING THEORY 3 BISHOP MARTY 03:30P 05:00P M & T EP COT CLOSED
458 WDT158 CONSUMABLE WELDING PROCESS LAB 3 BISHOP MARTY 05:00P 10:00P M & T EP COT CLOSED
461 WDT180 SPECIAL TOPICS 3 BISHOP MARTY 03:30P 05:00P M & T EP COT CLOSED
462 WDT181 SPECIAL TOPICS LAB 3 BISHOP MARTY 05:00P 10:00P M & T EP COT CLOSED
459 WDT228 GAS TUNGSTEN ARC WELDING 3 BISHOP MARTY 03:30P 05:00P M & T EP COT CLOSED
460 WDT268 GAS TUNGSTEN ARC LAB 3 BISHOP MARTY 05:00P 10:00P M & T EP COT CLOSED