A to Z Index  

Contacts

E-mail Log-In

NOAH

 

Students   

Future Students

Faculty & Staff 

Friends & Visitors

DEAN OF INSTRUCTION
PA 121   Phone 240 
E-mail stewarta@nacc.edu  

ADMISSIONS OFFICE
SC 115   Phone 434
E-mail: harveya@nacc.edu 

Summer Class Schedules:  

  Day

  Evening

  Internet

  Sequence (Mini-Terms)

  Final Exams

Registration Procedure

Class Schedules

Prerequisites

Eligibility

How to Audit a Class

Is your registration complete?

DAY CLASS SCHEDULE - SUMMER 2008-2009

updated 06/17/2010
CALL## COURSE COURSE NAME HRS INSTRUCTOR TIME DAYS LOCATION
ART (ART)              
301 ART100 ART APPRECIATION 3 STEVENSON PAUL 10:00A 12:00P M & W GY 204  
302 ART113 DRAWING I 3 STEVENSON PAUL 12:10P 02:10P M & W GY STG  
303 ART114 DRAWING II 3 STEVENSON PAUL 12:10P 02:10P M & W GY STG  
BIOLOGY (BIO)              
501 BIO103 PRIN OF BIOLOGY I 4 SUGGS WADE 12:15P 03:40P M & W MS 112  
  BIO103 LAB     TBA TBA MS 112  
502 BIO103 PRIN OF BIOLOGY I 4 HOLT KEVIN 10:00A 01:25P T & TH KX 204  
  BIO103 LAB     TBA TBA KX 204  
503 BIO104 PRIN OF BIOLOGY II 4 HORNER KENT 07:55A 09:50A T & TH KX 114  
  BIO104 LAB     02:30P 04:55P T & TH KX 114  
504 BIO104 PRIN OF BIOLOGY II 4 HORNER KENT 10:00A 02:15P T & TH KX 114  
  BIO104 LAB     TBA  TBA  KX 114  
505 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 HOLT KEVIN 07:50A 09:50A M & W KX 204  
  BIO201 LAB     01:00P 03:30P MON KX 106  
506 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 CHAPMAN MISTY 12:15P 03:40P T & TH MS 112  
  BIO201 LAB     TBA TBA MS 112  
507 BIO202 HUMAN A & P II 4 HOLT KEVIN 10:00A 12:00P M & W KX 204  
  BIO202 LAB     01:00P 03:00P WED KX 106  
508 BIO202 HUMAN A & P II 4 PATTERSON DENISE 10:00A 01:30P T & TH KX 106  
  BIO202 LAB     TBA TBA KX 106  
509 BIO220 GEN MICROBIOLOGY 4 PATTERSON DENISE 07:50A 09:50A T & TH MS 112  
  BIO220 LAB     02:00P 04:15P T & TH MS 125  
BUSINESS (BUS)            
604 BUS215 BUS COMMUNICATION 3 BARKLEY RITA 01:00P 03:00P T & TH BE 206  
601 BUS241 PRIN OF ACCOUNT I 3 DAVIS ROB 10:00A 12:00P T & TH BE 107  
602 BUS242 PRIN OF ACCOUNT II 3 DAVIS ROB 12:10P 02:10P T & TH BE 107  
614 BUS263 LEG/SOC ENVIR/BUS 3 STEWART PATRICIA 10:00A 12:00P M & W LI 206  
CHEMISTRY (CHM)              
901 CHM111 COLLEGE CHEM I 4 LAND RODNEY 10:00A 02:00P T & TH MS 108  
  CHM111 LAB     TBA TBA MS 108  
COMPUTER SCIENCE (CIS)            
1001 CIS110 INTRO TO COMP LOGIC & PROG 3 PONGPAKDEE ART 10:00A 12:00P M & W PA 212  
1002 CIS146 MICROCOMPUTER APPS 3 DAVIS ROB 07:50A 09:50A M & W HE 111  
1003 CIS146 MICROCOMPUTER APPS 3 DOBBS SAM 12:10P 02:10P M & W PA 212  
1004 CIS146 MICROCOMPUTER APPS 3 PONGPAKDEE ART 10:00A 12:00P T & TH PA 212  
1014 CIS149 INTRO TO COMPUTERS 3 PONGPAKDEE ART 12:10P 02:10P M & W PA 212  
1015 CIS276 SERVER ADMINISTRATION 3 DOBBS SAM 07:50A 09:50A M & W PA 209  
COSMETOLOGY (COS)            
1586 COS121 COLORIMETRY 3 CLEMENT JULISE 08:00A 12:30P MON SI SBO  
  COS121 ADDITIONAL CLASS MEETING     08:00A 11:00A T & W SI SBO  
1587 COS122 COLORIMETRY APPLICATIONS 3 CLEMENT JULISE 11:00A 12:30P T & W SI SBO  
  COS122 ADDITIONAL CLASS MEETING     01:00P 03:00P T & W SI SBO  
  COS122 ADDITIONAL CLASS MEETING     08:00A 03:00P THURS SI SBO  
1585 COS123 COSMETOLOGY SALON PRACTICES 3 GILLILAND REGINA TBA TBA SI SBO  
1581 COS131 ESTHETICS 3 GILLILAND REGINA 08:00A 12:30P MON SI SBO  
1582 COS132 ESTHETICS APPLICATIONS 3 GILLILAND REGINA 08:00A 12:30P T W TH SI SBO  
1588 COS133 SALON MANAGEMENT TECHNOLOGY 3 CLEMENT JULISE TBA TBA SI SBO  
1583 COS143 HAIR DESIGNS 3 GILLILAND REGINA 01:00P 04:00P M T W SI SBO  
1584 COS144 HAIR SHAPING & DESIGN 3 GILLILAND REGINA TBA TBA SI SBO  
1589 COS190 COSMETOLOGY INTERNSHIP 3 CLEMENT JULISE TBA TBA SI SBO  
CRIMINAL JUSTICE (CRJ)            
1101 CRJ110 INTRO TO LAW ENFOR 3 SATTERFIELD BRENT 10:00A 12:00P M & W WD 252B  
1102 CRJ208 INTRODUCTION TO CRIMINOLOGY 3 SATTERFIELD BRENT 10:00A 12:00P T & TH WD 252B  
DRAFTING AND DESIGN TECHNOLOGY (DDT)            
1201 DDT104 INTRO TO CADD 3 ANDREWS KEITH 08:00A 11:45A T & TH TC 107  
1205 DDT114 INDUSTRIAL BLUEPRINT READING 3 HODGE JAMES 08:00A 12:30P FRIDAY TC 108  
1204 DDT122 ADV TECH DRAWING 3 ANDREWS KEITH 08:00A 11:45A M & W TC 107  
1202 DDT222 ADV ARCHITEC DRAFT 3 ANDREWS KEITH 12:15P 04:00P T & TH TC 107  
1203 DDT231 ADVANCED CAD 3 ANDREWS KEITH 12:15P 03:15P M & W TC 107  
1206 DDT239 IND/ST MATH FOR DRAFTERS 3 POPE TIM 12:00P 04:30P FRIDAY TC 108  

-----------  TOP ----------- 

CALL# COURSE COURSE NAME HRS INSTRUCTOR TIME DAYS LOCATION
ECONOMICS (ECO)          
1301 ECO231 PRIN MACROECONOMIC 3 JOHNSON HALEY 07:50A 09:50A T & TH BE 100  
1302 ECO232 PRIN MICROECONOMIC 3 JOHNSON HALEY 10:00A 12:00P M & W BE 100  
EMERGENCY MEDICAL - PARAMEDIC (EMP)            
2001 EMP198 MED PATIENT MGMT 1 3 WOOTTEN ROGER 09:00A 12:00P TUES HE 114  
  EMP198 ADDITIONAL CLASS MEETING     01:00P 04:00P TUES HE 114  
EMERGENCY MEDICAL SERVICES (EMS)            
2101 EMS100 CPR I 1 BUTLER DANNY 08:00A 08:00P JUNE 6 HE 110 CLOSED
2104 EMS107 EMERG VEH OP AMBUL 1 BUTLER DANNY 08:00A 08:00P JULY 18 HE 115  
ENGLISH (ENG)              
2303 ENG092 BASIC ENGLISH I 3 WHITMORE JESSICA 10:00A 12:00P M & W EN 104  
2308 ENG092 BASIC ENGLISH I 3 CARROLL BARBARA 10:00A 12:00P T & TH EN 104  
2301 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 WHITMORE JESSICA 07:50A 09:50A M & W EN 104  
2310 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 HUNTLEY DAPHNE 10:00A 12:00P T & TH GY 211  
2304 ENG101 ENGLISH COMP I 3 HUNTLEY DAPHNE 12:10P 02:10P M & W GY 211  
2306 ENG101 ENGLISH COMP I 3 CARROLL BARBARA 07:50A 09:50A T & TH EN 104 CLOSED
2311 ENG101 ENGLISH COMP I 3 RAGSDALE JODY 12:10P 02:10P T & TH EN 117  
2312 ENG101 ENGLISH COMP I 3 HUNTLEY DAPHNE 02:20P 04:20P T & TH GY 211 CLOSED
2321 ENG101 ENGLISH COMP I 3 REEVES JOAN 10:00A 12:00P M T W TH EN 103  
    SEQUENCE CLASS            
2302 ENG102 ENGLISH COMP II 3 REEVES JOAN 07:50A 09:50A M & W EN 103  
2309 ENG102 ENGLISH COMP II 3 RAGSDALE JODY 10:00A 12:00P T & TH EN 117  
2322 ENG102 ENGLISH COMP II 3 REEVES JOAN 10:00A 12:00P M T W TH EN 103  
    SEQUENCE CLASS            
2307 ENG252 AMERICAN LIT II 3 REEVES JOAN 07:50A 09:50A T & TH EN 103  
2305 ENG261 ENGLISH LIT I 3 HUNTLEY DAPHNE 02:20P 04:20P M & W GY 211  
HEALTH EDUCATION (HED)            
2901 HED226 WELLNESS 3 HAMLET JUDY 12:10P 02:10P M & W GY 101  
HISTORY (HIS)              
3001 HIS101 WESTERN CIV I 3 GORHAM CHERYL 10:00A 12:00P M & W PA 206  
3002 HIS101 WESTERN CIV I 3 GORHAM CHERYL 02:20P 04:20P M & W PA 206  
3003 HIS101 WESTERN CIV I 3 GORHAM CHERYL 02:20P 04:20P T & TH PA 206  
3004 HIS102 WESTERN CIV II 3 GORHAM CHERYL 07:50A 09:50A M & W PA 206  
3005 HIS201 U S HISTORY I 3 WRIGHT LORETTA 07:50A 09:50A T & TH MS 101  
3011 HIS201 U S HISTORY I 3 COLVARD BRENT 12:10P 02:10P M T W TH MS 101  
    SEQUENCE CLASS            
3006 HIS202 U S HISTORY II 3 WRIGHT LORETTA 10:00A 12:00P T & TH MS 101  
3012 HIS202 U S HISTORY II 3 COLVARD BRENT 12:10P 02:10P M T W TH MS 101  
    SEQUENCE CLASS            
INDUSTRIAL ELECTRONICS TECHNOLOGY (ILT)            
3303 ILT111 CONCEPTS OF SOLID STATE 5 ROGERS FRED 08:00A 02:00P TUES TC 110  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
3302 ILT112 CONCEPTS OF DIGITAL ELECTRONIC 5 KYLLO JOSH 11:00A 05:00P MON TC 110  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
3304 ILT164 CIRCUIT FABRICATION I 1 ROGERS FRED 02:00P 04:00P TUES TC 110  
3301 ILT169 HYDRAULICS/PNEU LAB 3 BARKSDALE TIM 08:00A 01:00P MON GY 102  CLOSED
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
3307 ILT194 PROGRAMABLE LOGIC CONTROL/I 3 LEWIS BILLY 08:00A 12:00P THURS TC 105  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
3308 ILT197 MOTOR CONTROLS I 3 BARKSDALE TIM 12:00P 04:00P THURS TC 105  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
3305 ILT231 NATL ELECTRIC CODE 3 ROGERS FRED 08:00A 11:00A WED TC 105  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
3306 ILT292 COOPERATIVE EDUCATION 3 ROGERS FRED TBA TBA TC 104  

-----------  TOP ----------- 

CALL## COURSE COURSE NAME HRS INSTRUCTOR TIME DAYS LOCATION
INDUSTRIAL MAINTENANCE TECHNOLOGY (INT)            
4001 INT117 PRINCIPLES INDSTRL MECHANICS 3 LESTER DENNIS 08:00A 01:00P WED GY 102  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
4004 INT118 FUNDS OF IND HYDR AND PNEUMATI 3 BARKSDALE TIM 08:00A 01:00P MON GY 102  CLOSED
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
4002 INT119 PRINC MECH MEASURE TECH DRAWIN 3 ROBERTS WILL 01:00P 05:00P WED TC 104  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
4012 INT123 CONCEPTS OF SOLID STATE ELECT 5 ROGERS FRED 08:00A 02:00P TUES TC 110  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
4003 INT129 INDUST SAFETY MAINT TECH 3 LESTER DENNIS 08:00A 12:00P THURS GY 202  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
4005 INT130 CONCEPTS OF DIGITAL ELECTRONIC 5 KYLLO JOSH 11:00A 05:00P MON TC 110  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
4011 INT184 INTRO TO PROGRAM LOGIC CONTROL 3 LEWIS BILLY 08:00A 12:00P THURS TC 105  
    REQUIRES ADDITIONAL WORK OUTSIDE CLASS            
MATHEMATICS - TECHNICAL (MAH)            
3401 MAH101 INTRO MATH I 3 MILLICAN GREG 07:50A 09:50A M & W GY 207  
3402 MAH101 INTRO MATH I 3 BRIGHT LUCY 02:20P 04:20P M & W GY 207  
3403 MAH101 INTRO MATH I 3 BEARDEN MICHAEL 10:00A 12:00P T & TH GY 207  
3404 MAH101 INTRO MATH I 3 TOTTEN SHARON 12:10P 02:10P T & TH GY 207  
MATHEMATICS (MTH)            
3701 MTH091 DEV ALGEBRA 3 MILLICAN GREG 07:50A 09:50A M & W GY 207  
3705 MTH091 DEV ALGEBRA 3 MILLICAN GREG 10:00A 12:00P M & W GY 207 CLOSED
3709 MTH091 DEV ALGEBRA 3 BRIGHT LUCY 12:10P 02:10P M & W GY 207  
3713 MTH091 DEV ALGEBRA 3 BRIGHT LUCY 02:20P 04:20P M & W GY 207  
3717 MTH091 DEV ALGEBRA 3 BEARDEN MICHAEL 07:50A 09:50A T & TH GY 207  
3721 MTH091 DEV ALGEBRA 3 BEARDEN MICHAEL 10:00A 12:00P T & TH GY 207  
3725 MTH091 DEV ALGEBRA 3 TOTTEN SHARON 12:10P 02:10P T & TH GY 207  
3729 MTH091 DEV ALGEBRA 3 TOTTEN SHARON 02:20P 04:20P T & TH GY 207  
3702 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 MILLICAN GREG 07:50A 09:50A M & W GY 207  
3706 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 MILLICAN GREG 10:00A 12:00P M & W GY 207 CLOSED
3710 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BRIGHT LUCY 12:10P 02:10P M & W GY 207  
3714 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BRIGHT LUCY 02:20P 04:20P M & W GY 207  
3718 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BEARDEN MICHAEL 07:50A 09:50A T & TH GY 207  
3722 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BEARDEN MICHAEL 10:00A 12:00P T & TH GY 207  
3726 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 TOTTEN SHARON 12:10P 02:10P T & TH GY 207  
3730 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 TOTTEN SHARON 02:20P 04:20P T & TH GY 207  
3703 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 MILLICAN GREG 07:50A 09:50A M & W GY 207  
3707 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 MILLICAN GREG 10:00A 12:00P M & W GY 207 CLOSED
3711 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 BRIGHT LUCY 12:10P 02:10P M & W GY 207  
3715 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 BRIGHT LUCY 02:20P 04:20P M & W GY 207  
3719 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 BEARDEN MICHAEL 07:50A 09:50A T & TH GY 207  
3723 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 BEARDEN MICHAEL 10:00A 12:00P T & TH GY 207  
3727 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 TOTTEN SHARON 12:10P 02:10P T & TH GY 207  
3731 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 TOTTEN SHARON 02:20P 04:20P T & TH GY 207  
3733 MTH112 PRECALCULUS ALGEBR 3 BEARDEN MICHAEL 07:50A 09:50A M & W MS 117  
3734 MTH112 PRECALCULUS ALGEBR 3 BEARDEN MICHAEL 12:10P 02:10P T & TH MS 117  
3735 MTH113 PRECALCULUS TRIG 3 BEARDEN MICHAEL 10:00A 12:00P M & W MS 117  
3704 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 MILLICAN GREG 07:50A 09:50A M & W GY 207  
3708 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 MILLICAN GREG 10:00A 12:00P M & W GY 207 CLOSED
3712 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BRIGHT LUCY 12:10P 02:10P M & W GY 207  
3716 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BRIGHT LUCY 02:20P 04:20P M & W GY 207  
3720 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BEARDEN MICHAEL 07:50A 09:50A T & TH GY 207  
3724 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BEARDEN MICHAEL 10:00A 12:00P T & TH GY 207  
3728 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 TOTTEN SHARON 12:10P 02:10P T & TH GY 207  
3732 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 TOTTEN SHARON 02:20P 04:20P T & TH GY 207  
3736 MTH120 CALCULUS & ITS APP 3 GRAY BOB 12:10P 02:10P T & TH AX 106  
3737 MTH125 CALCULUS I 4 TOTTEN SHARON 07:30A 09:55A T & TH AX 106 CLOSED
MEDICAL ASSISTANT (MAT)            
3501 MAT220 MEDICAL OFFICE INSURANCE 3 DALTON MARILYN 11:30A 03:15P T & TH HE 111  
3502 MAT229 MEDICAL ASST PRECEPTORSHIP 3 DALTON MARILYN TBA TBA HE 111  
    ORIENTATION JUNE 4, 1:00PM HE 111            
3503 MAT239 PHLEBOTOMY PRECEPTORSHIP 3 CARTER ROBERT TBA TBA HE 102  
    ORIENTATION JUNE 2, 8:00AM HE 102            
MUSIC CLASS INSTRUCTION (MUS)            
4301 MUS101 MUSIC APPRECIATION 3 ADKINS KATHY 07:50A 09:50A T & TH GY 233  
MUSIC PERFORMANCE (MUP)            
4201 MUP201 PRIVATE PIANO III 2 ADKINS KATHY TBA TBA TBA  CLOSED
    PERMISSION OF INSTRUCTOR            
4202 MUP211 PRIVATE VOICE III 2 ADKINS KATHY TBA TBA TBA CLOSED
    PERMISSION OF INSTRUCTOR            

-----------  TOP ----------- 

CALL## COURSE COURSE NAME HRS INSTRUCTOR TIME DAYS LOCATION
NURSING - LPN (NUR)            
4601 NUR107 ADULT/CHILD NURSING 8 BRUCE DONNA 08:00A 11:30A M & TH HE 110  
  NUR107 CLINICAL     07:00A 04:00P T & W HOSPITAL  
4602 NUR108 PSYCHOSOCIAL NURSING 3 HOPSON JANE 12:30P 03:00P THURS HE 110  
  NUR108 CLINICAL     04:00P 07:20P T & W HOSPITAL  
4603 NUR109 ROLE TRANSITION 3 JONES CINDY 12:30P 03:00P MON HE 110  
  NUR109 CAMPUS LAB     08:00A 11:00A FRIDAY HE 238  
NURSING - RN (NUR)            
4604 NUR201 NURSG THRU LIFE SPAN I 5 WATSON DONNA 07:50A 09:50A M & TH HE 106  
  NUR201 CLINICAL     07:00A 07:00P T OR W HOSPITAL  
OFFICE ADMINISTRATION (OAD)            
4701 OAD125 WORD PROCESSING 3 WHITTEN SHERRY 07:50A 09:50A T & TH BE 208  
4702 OAD138 REC/INF MANAGEMENT 3 WHITTEN SHERRY 10:00A 12:00P T & TH BE 206  
4706 OAD212 MEDICAL TRANSCRIPT 3 DALTON MARILYN 08:00A 11:00A T & TH HE 111  
PHILOSOPHY (PHL)            
5001 PHL206 ETHICS & SOCIETY 3 REEVES DON 12:10P 02:10P M & W PA 207  
5002 PHL206 ETHICS & SOCIETY 3 REEVES DON 12:10P 02:10P T & TH PA 207  
PHYSICAL EDUCATION (PED)            
4901 PED103 WEIGHT TRNG (BEG) 1 HAMLET JUDY 02:30P 03:30P M & W GYM  
4902 PED104 INTR WEIGHT TRAING 1 HAMLET JUDY 02:30P 03:30P M & W GYM  
4903 PED150 TAI CHI 1 HAMLET JUDY 03:45P 04:45P M & W GYM  
4904 PED188 YOGA 1 HAMLET JUDY 03:45P 04:45P M & W GYM  
PSYCHOLOGY (PSY)            
5601 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 KNOX BEN 07:50A 09:50A M & W AX 101  
5602 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 KNOX BEN 02:20P 04:20P M & W AX 101  
5603 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 KNOX BEN 12:10P 02:10P T & TH AX 101  
5604 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 KNOX BEN 10:00A 12:00P M & W AX 101  
5605 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 KNOX BEN 02:20P 04:20P T & TH AX 101  
READING (RDG)              
5701 RDG083 DEV READING I 3 WRAY CAROL 02:20P 04:20P M & W EN 101  
RELIGION (REL)              
5901 REL100 HISTRY/WORLD RELIG 3 REEVES DON 02:20P 04:20P M & W PA 207  
5902 REL151 SURVEY OLD TESTAMT 3 REEVES DON 10:00A 12:00P T & TH PA 207  
SOCIOLOGY (SOC)            
6201 SOC200 INTRO TO SOCIOLOGY 3 BELL JOHNNIE 10:00A 12:00P T & TH WA 112  
SPANISH (SPA)              
6301 SPA101 INTRO SPANISH I 4 FRICKS BRAD 07:30A 09:50A M THRU F LI 201  
  SPA101 SEQUENCE CLASS            
6302 SPA102 INTRO SPANISH II 4 FRICKS BRAD 07:30A 09:50A M THRU F LI 201  
  SPA102 SEQUENCE CLASS            
SPEECH (SPH)              
6401 SPH107 FUND OF PUBLIC SPEAKING 3 GAMBRELL STEVEN 07:50A 09:50A M & W GY 245  
6402 SPH107 FUND OF PUBLIC SPEAKING 3 DOBBS KATHY 07:50A 09:50A T & TH LI 203 CLOSED
6403 SPH107 FUND OF PUBLIC SPEAKING 3 DOBBS KATHY 10:00A 12:00P M & W LI 203  
6404 SPH107 FUND OF PUBLIC SPEAKING 3 DOBBS KATHY 12:10P 02:10P M & W LI 203  
6405 SPH107 FUND OF PUBLIC SPEAKING 3 DOBBS KATHY 02:20P 04:20P T & TH LI 203  
6406 SPH107 FUND OF PUBLIC SPEAKING 3 GAMBRELL STEVEN 12:10P 02:10P T & TH GY 245  
THEATRE ARTS (THR)            
6605 THR113 THEATER WORKSHOP I 2 WEBB MARK TBA TBA LY  
6606 THR114 THEATER WKSHOP II 2 WEBB MARK TBA TBA LY  
6607 THR115 THEATER WKSHOP III 2 WEBB MARK TBA TBA LY  
6601 THR120 THEATRE APPRECIATI 3 ARCHER BRAD 07:50A 09:50A M & W LY  
6602 THR120 THEATRE APPRECIATI 3 ARCHER BRAD 12:10P 02:10P T & TH LY  
6603 THR126 INTRO TO THEATRE 3 WEBB MARK 02:20P 04:20P M & W LY  
6604 THR126 INTRO TO THEATRE 3 WEBB MARK 10:00A 12:00P T & TH LY CLOSED
6608 THR216 THEATRICAL MAKE-UP 2 WEBB MARK 12:10P 02:10P T & TH LY  
6609 THR236 STAGECRAFT 3 ARCHER BRAD 12:10P 02:10P M & W LY  
6610 THR296 DIR STUDY/THEATRE 2 WEBB MARK TBA TBA LY  
WORK KEYS, INTEGRATED (WKO)            
6801 WKO106 WORKPLACE SKILLS 3 GRIGGS NANCY 02:00P 04:00P TBA WD 252 A&B  
  CLASS MEETS: 6/3, 6/24, 7/8, 7/22, 8/5