Contacts       E-mail Log-In       NOAH

 
college seal  

What kind of Registration are you eligible for?

How to Register

When to Register & other dates

Tuition, Fees & Cashier Hours

How to Take a Course Overload

How to Audit a Class

Is Your Registration Complete?
 

Drop/Add Classes or Withdraw

Students with Disabilities

Bookstore

I D Cards

Parking

Are You Graduating?

Building Code Legend & Map
 

    SUMMER Class Schedules:
 Day

 Evening

Internet
Sequence (Mini-Terms)

Final Exams

Prerequisites

EVENING CLASS SCHEDULE SUMMER 2009-2010  updated 06/19/2012

 ART (ART)
305 ART100 ART APPRECIATION 3 STEVENSON PAUL 05:30P 07:30P T & TH GY 204
 BIOLOGY (BIO)
513 BIO103 PRIN OF BIOLOGY I 4 RYAN TRACY 05:30P 08:55P M & W KX 114
BIO103 LAB TBA TBA KX 114
514 BIO103 PRIN OF BIOLOGY I 4 SAINT ROBBY 05:30P 08:55P T & TH KX 114
BIO103 LAB TBA TBA KX 114
515 BIO104 PRIN OF BIOLOGY II 4 SUGGS WADE 04:30P 08:30P M & W MS 112
BIO104 LAB TBA TBA MS 124
516 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 CHAPMAN MISTY 05:30P 08:55P T & TH WA 112 CLOSED
BIO201 LAB TBA TBA MS 124
517 BIO202 HUMAN A & P II 4 DURHAM STEVE 05:30P 08:55P M & W WA 112 CLOSED
BIO202 LAB TBA TBA WA 112
518 BIO220 GEN MICROBIOLOGY 4 HOLT KEVIN 04:20P 08:55P T & TH KX 204
BIO220 LAB TBA TBA KX 204
 BUSINESS (BUS)
606 BUS175 RETAILING 3 DURHAM JIMMY 05:30P 07:30P M & W BE 110
604 BUS241 PRIN OF ACCOUNT I 3 HIGDON PAUL 07:40P 09:40P T & TH BE 100
605 BUS242 PRIN OF ACCOUNT II 3 HIGDON PAUL 05:30P 07:30P T & TH BE 102
603 BUS271 BUS STATISTICS I 3 GRAY BOB 05:30P 07:30P T & TH AX 106
607 BUS276 HUMAN RESOURCE MGT 3 DURHAM JIMMY 07:40P 09:40P M & W BE 110
 CHILDHOOD DEVELOPMENT (CHD)
804 CHD203 CHILDRENS LIT/LANGUAGE DEV 3 CRAWFORD DEBRA 05:00P 07:15P T & TH WD 252
805 CHD205 PROG PLAN FOR CHD 3 LANEY LINDA 07:30P 09:45P T & TH WD 252
801 CHD212 SPECIAL TOPICS IN CHD DEV 2 DURHAM DEBORAH 07:30P 09:45P M & W WD 252
802 CHD214 FAMILY COMM EARLY CARE EDU PRO 3 DURHAM DEBORAH 05:00P 07:15P M & W WD 252
803 CHD215 SUPRV PRAC EXP/CHILD DEV 3 LANEY LINDA TBA TBA WD 252
 CHEMISTRY (CHM)
903 CHM112 COLLEGE CHEM II 4 LAND RODNEY 05:30P 09:30P T & TH MS 108
CHM112 LAB TBA TBA MS 108
 COMPUTER SCIENCE (CIS)
1007 CIS146 MICROCOMPUTER APPS 3 HESTER JULIE 03:20P 05:20P T & TH PA 212
1017 CIS273 INTRO TO NETWORKING COMM 3 HESTER JULIE 05:30P 07:30P T & TH PA 212
 COSMETOLOGY (COS)
1587 COS114 CHEMICAL SERVICES LAB 3 GILLILAND REGINA 02:30P 09:00P W & TH SI SBO
1588 COS115 HAIR COLORING THEORY 3 CLEMENT JULISE 09:00P 10:30P W & TH SI SBO
 DRAFTING AND DESIGN TECHNOLOGY (DDT)
1209 DDT114 INDUSTRIAL BLUEPRINT READING 3 BROWN KEVIN 03:00P 05:00P T & TH TC 108
1211 DDT116 BLUPRT RDG/CONST 3 FORD KEVIN 03:00P 05:00P M & W TC 108
1208 DDT122 ADV TECH DRAWING 3 FORD KEVIN 05:00P 08:30P M & W TC 107
1210 DDT133 BASIC SURVEYING 3 HAWES DWIGHT 05:00P 08:30P T & TH TC 108
 ECONOMICS (ECO)
1306 ECO232 PRIN MICROECONOMIC 3 JOHNSON HALEY 05:30P 07:30P M & W BE 100
 EMERGENCY MEDICAL SERVICES (EMS)
2104 EMS116 BASIC THEORY AND LAB 9 WOOTTEN ROGER 05:00P 10:00P M T & TH HE 115
2105 EMS117 EMS BASIC CLNCAL COMPETENCIES 1 WOOTTEN ROGER TBA TBA HOSP
 ENGLISH (ENG)
2321 ENG092 BASIC ENGLISH I 3 WHITMORE JESSICA 07:40P 09:40P M & W EN 104
2322 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 WHITMORE JESSICA 05:30P 07:30P M & W EN 104
2323 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 BOWDEN CYNTHIA 05:30P 07:30P T & TH EN 103
2324 ENG101 ENGLISH COMP I 3 SMITH SUE 05:30P 07:30P M & W EN 117
2325 ENG101 ENGLISH COMP I 3 SMITH SUE 07:40P 09:40P M & W EN 117
2326 ENG101 ENGLISH COMP I 3 MCGEE DIANE 05:30P 07:30P T & TH EN 117
2327 ENG102 ENGLISH COMP II 3 WALKER LARRY 05:30P 07:30P M & W EN 103
2328 ENG102 ENGLISH COMP II 3 BOWDEN CYNTHIA 07:40P 09:40P T & TH EN 103
2329 ENG251 AMERICAN LIT I 3 WALKER LARRY 07:40P 09:40P M & W EN 103
2330 ENG262 ENGLISH LIT II 3 MCGEE DIANE 07:40P 09:40P T & TH EN 117
 HISTORY (HIS)
3008 HIS201 U S HISTORY I 3 DAY BILLY 05:30P 07:30P M & W PA 206
3009 HIS202 U S HISTORY II 3 DAY BILLY 07:40P 09:40P M & W PA 206
 INDUSTRIAL ELECTRONICS TECHNOLOGY (ILT)
3313 ILT117 PRNCPLS OF CONST WIRING 3 MARS TIMOTHY 05:00P 08:00P M & W GY 102
REQUIRES ADDITL WK OUTSIDE CLASS
3311 ILT166 MOTORS AND TRANSFORMERS I 3 DUNCAN TONY 05:00P 08:00P T & TH TC 105
3312 ILT231 NATL ELECTRIC CODE 3 HULSLANDER GARY 05:00P 07:00P M & W GY 202

 INDUSTRIAL MAINTENANCE TECHNOLOGY (INT)
4006 INT119 PRINC MECH MEASURE TECH DRWIN 3 HULGAN JAMES 05:00P 07:30P T & TH IS 105
REQUIRES ADDITL WK OUTSIDE CLASS
4007 INT126 PREVENTATIVE MAINTENANCE 3 HULGAN JAMES 07:30P 10:00P T & TH IS 105
REQUIRES ADDITL WK OUTSIDE CLASS
4009 INT134 PRINC OF IND MAINT WELD METAL 3 ROBERTS WILL 05:00P 09:00P M & W IS 105
4008 INT158 INDUSTRIAL WIRING I 3 MARS TIMOTHY 05:00P 08:00P M & W GY 102
REQUIRES ADDITL WK OUTSIDE CLASS
 MACHINE TOOL TECHNOLOGY (MTT)
256 MTT100 MACHINING TECHNOLOGY I 6 DEANGELIS HUGO 03:30P 10:00P M & W EP COT CLOSED
257 MTT103 MACHINING TECHNOLOGY II 6 DEANGELIS HUGO 03:30P 10:00P M & W EP COT CLOSED
258 MTT137 MILLING I 3 DEANGELIS HUGO 03:30P 06:00P M & W EP COT CLOSED
259 MTT138 MILLING 1 LAB 3 DEANGELIS HUGO 06:00P 10:00P M & W EP COT CLOSED
260 MTT146 PRECISION GRINDING MACHINES I 6 DEANGELIS HUGO 03:30P 10:00P M & W EP COT CLOSED
 MATHEMATICS-TECHNICAL (MAH)
3403 MAH101 INTRO MATH I 3 ATKINS JOHN 07:40P 09:40P M & W GY 207
3404 MAH101 INTRO MATH I 3 EMMETT BILL 05:30P 07:30P T & TH GY 207
 MATHEMATICS (MTH)
3742 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 ATKINS JOHN 05:30P 07:30P M & W GY 207
3746 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 ATKINS JOHN 07:40P 09:40P M & W GY 207
3750 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 EMMETT BILL 05:30P 07:30P T & TH GY 207
3754 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 PENDERGRASS GREGG 07:40P 09:40P T & TH GY 207
3743 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 ATKINS JOHN 05:30P 07:30P M & W GY 207
3747 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 ATKINS JOHN 07:40P 09:40P M & W GY 207
3751 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 EMMETT BILL 05:30P 07:30P T & TH GY 207
3755 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 PENDERGRASS GREGG 07:40P 09:40P T & TH GY 207
3744 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 ATKINS JOHN 05:30P 07:30P M & W GY 207
3748 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 ATKINS JOHN 07:40P 09:40P M & W GY 207
3752 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 EMMETT BILL 05:30P 07:30P T & TH GY 207
3756 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 PENDERGRASS GREGG 07:40P 09:40P T & TH GY 207
3758 MTH112 PRECALCULUS ALGEBR 3 BRELAND MILAH 05:30P 07:30P T & TH MS 109
3759 MTH113 PRECALCULUS TRIG 3 MILLICAN GREG 05:30P 07:30P M & W MS 109
3745 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 ATKINS JOHN 05:30P 07:30P M & W GY 207
3749 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 ATKINS JOHN 07:40P 09:40P M & W GY 207
3753 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 EMMETT BILL 05:30P 07:30P T & TH GY 207
3757 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 PENDERGRASS GREGG 07:40P 09:40P T & TH GY 207
3760 MTH125 CALCULUS I 4 EMMETT BILL 07:30P 09:55P T & TH MS 117
3761 MTH227 CALCULUS III 4 TOTTEN SHARON 07:30P 09:55P M & W AX 106
3762 MTH265 ELEM STATISTICS 3 GRAY BOB 05:30P 07:30P T & TH AX 106
 MEDICAL ASSISTANT (MAT)
3509 MAT222 MEDICAL TRANSCRIPTION I 2 ROBINSON TINA 06:00P 09:00P T & TH HE 111
3510 MAT223 MEDICAL TRANSCRIPTION II 2 ROBINSON TINA 06:00P 09:00P T & TH HE 111
 OFFICE ADMINISTRATION (OAD)
4708 OAD130 ELECTRONIC CALCULA 3 STAFF 07:40P 09:40P T & TH BE 207
4707 OAD138 REC/INF MANAGEMENT 3 STAFF 05:30P 07:30P T & TH BE 208
 PHILOSOPHY (PHL)
5003 PHL206 ETHICS & SOCIETY 3 REEVES DON 05:30P 07:30P M & W PA 204
 PHYSICAL SCIENCE (PHS)
5101 PHS112 PHYSICAL SCIENC II 4 ZANZIG JULIE 04:20P 07:30P T & TH MS 112
PHS112 LAB TBA TBA KX 211
 PHYSICS (PHY)
5201 PHY214 GEN PHYSICS/CAL II 4 BEARDEN MICHAEL 04:20P 07:25P M & W MS 117
PHY214 LAB TBA TBA MS 117
 PSYCHOLOGY (PSY)
5608 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 KNOX BEN 05:30P 07:30P T & TH AX 101
5609 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 KNOX BEN 07:40P 09:40P T & TH AX 101
 READING (RDG)
5702 RDG083 DEV READING I 3 WRAY CAROL 05:30P 07:30P M & W EN 101
 RELIGION (REL)
5903 REL151 SURVEY OLD TESTAMT 3 DAVIDSON JIM 05:30P 07:30P T & TH BE 110
5904 REL152 SURVEY NEW TESTAMT 3 DAVIDSON JIM 07:40P 09:40P T & TH BE 110
 SPEECH (SPH)
6408 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 WILLIAMS TRACI 05:30P 07:30P M & W LI 203
6409 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 WILLIAMS TRACI 07:40P 09:40P M & W LI 203
 THEATRE ARTS (THR)
6611 THR120 THEATRE APPRECIATI 3 ARCHER BRAD 05:30P 07:30P M & W LY
6612 THR296 DIR STUDY/THEATRE 2 WEBB MARK TBA TBA LY
 WELDING (WDT)
459 WDT108 SMAW FILLET/OFC 3 BISHOP MARTY 03:30P 05:00P M & T EP COT CLOSED
460 WDT119 GAS METAL ARC/FLUX CORED ARC 3 BISHOP MARTY 03:30P 05:00P M & T EP COT CLOSED
461 WDT120 SHIELDED METAL ARC WLDG GRO 3 BISHOP MARTY 03:30P 05:00P M & T EP COT CLOSED
464 WDT122 SMAW FILLET/ OFC LAB 3 BISHOP MARTY 05:00P 10:00P M & T EP COT CLOSED
465 WDT124 GAS METAL ARC/FLUX CORED LAB 3 BISHOP MARTY 05:00P 10:00P M & T EP COT CLOSED
466 WDT125 SHIELDED METAL ARC WELDING LAB 3 BISHOP MARTY 05:00P 10:00P M & T EP COT CLOSED
462 WDT157 CONSUMABLE WELDING THEORY 3 BISHOP MARTY 03:30P 05:00P M & T EP COT CLOSED
467 WDT158 CONSUMABLE WLDG PROCESS LAB 3 BISHOP MARTY 05:00P 10:00P M & T EP COT CLOSED
463 WDT228 GAS TUNGSTEN ARC WELDING 3 BISHOP MARTY 03:30P 05:00P M & T EP COT CLOSED
468 WDT268 GAS TUNGSTEN ARC LAB 3 BISHOP MARTY 05:00P 10:00P M & T EP COT CLOSED
 

Northeast Alabama Community College Rainsville, Alabama 35986
(256) 638-4418 or (256) 228-6001

TOP