Contacts       E-mail Log-In       NOAH

 
college seal  

What kind of Registration are you eligible for?

How to Register

When to Register & other dates

Tuition, Fees & Cashier Hours

How to Take a Course Overload

How to Audit a Class

Is Your Registration Complete?

Drop/Add Classes or Withdraw

Students with Disabilities

Bookstore

I D Cards

Parking

Are You Graduating?

Building Code Legend & Map

    SPRING Class Schedules:
 Day

 Evening

Internet

Final Exams

Prerequisites

DAY CLASS SCHEDULE SPRING 2009-2010  updated 06/19/2012

 ART (ART)
301 ART100 ART APPRECIATION 3 STEVENSON PAUL 09:00A 09:50A M W F GY 209
302 ART113 DRAWING I 3 STEVENSON PAUL 10:00A 11:50A M W F GY STG
303 ART114 DRAWING II 3 STEVENSON PAUL 10:00A 11:50A M W F GY STG
304 ART121 TWO DIMENSION COMP 3 STEVENSON PAUL 12:30P 03:15P T & TH GY 125
305 ART204 ART HISTORY II 3 STEVENSON PAUL 09:30A 10:45A T & TH GY 204
306 ART243 SCULPTURE I 3 STEVENSON PAUL 02:00P 03:50P M W F GY 121
307 ART244 SCULPTURE II 3 STEVENSON PAUL 02:00P 03:50P M W F GY 121
 BIOLOGY (BIO)
501 BIO103 PRIN OF BIOLOGY I 4 SUGGS WADE 09:00A 09:50A M W F PA 207
BIO103 LAB 01:00P 03:00P MONDAY MS 124
502 BIO103 PRIN OF BIOLOGY I 4 SUGGS WADE 10:00A 10:50A M W F PA 207
BIO103 LAB 01:00P 03:00P WED MS 124
503 BIO103 PRIN OF BIOLOGY I 4 MILLER EUGENE 09:30A 10:45A T & TH MS 109
BIO103 LAB 01:00P 03:00P TUES TBA
504 BIO104 PRIN OF BIOLOGY II 4 MILLER EUGENE 11:00A 11:50A M W F KX 114
BIO104 LAB 01:00P 04:00P MONDAY KX 114
505 BIO104 PRIN OF BIOLOGY II 4 MILLER EUGENE 10:00A 10:50A M W F KX 114
BIO104 LAB 01:00P 04:00P WED KX 114
506 BIO104 PRIN OF BIOLOGY II 4 HORNER KENT 08:00A 09:15A T & TH KX 114
BIO104 LAB 01:00P 04:00P TUES KX 114
507 BIO104 PRIN OF BIOLOGY II 4 HORNER KENT 09:30A 10:45A T & TH KX 114
BIO104 LAB 01:00P 04:00P THURS KX 114
508 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 HOLT KEVIN 09:00A 09:50A M W F KX 204 CLOSED
BIO201 LAB 01:30P 03:30P MONDAY KX 204
509 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 HOLT KEVIN 11:00A 01:15P M & W KX 204 CLOSED
BIO201 LAB TBA TBA KX 204
510 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 CHAPMAN MISTY 11:00A 12:15P T & TH MS 109 CLOSED
BIO201 LAB 01:00P 03:00P THURS MS 124
533 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 CHAPMAN MISTY 10:00A 10:50A M W F WA 112  
  BIO201 LAB     01:30P 03:30P WED TBA  
539 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 CHAPMAN MISTY 09:30A 10:45A T & TH MS 109  
  BIO201  LAB     01:00P 03:00P TUES MS 124  
511 BIO202 HUMAN A & P II 4 HOLT KEVIN 09:30A 10:45A T & TH KX 204 CLOSED
BIO202 LAB 01:00P 03:00P THURS KX 204
512 BIO202 HUMAN A & P II 4 PATTERSON DENISE 09:00A 09:50A M W F KX 106 CLOSED
BIO202 LAB 01:00P 03:00P MONDAY KX 106
513 BIO202 HUMAN A & P II 4 PATTERSON DENISE 11:00A 01:15P T & TH KX 106 CLOSED
BIO202 LAB TBA TBA KX 106
536 BIO202 HUMAN A & P II 4 CHAPMAN MISTY 11:00A 11:50A M W F WA 112  
  BIO202 LAB     01:30P 03:30P MONDAY TBA  
514 BIO220 GEN MICROBIOLOGY 4 PATTERSON DENISE 10:00A 11:55A M W F MS 112 CLOSED
BIO220 LAB TBA TBA MS 125
515 BIO220 GEN MICROBIOLOGY 4 HOLT KEVIN 11:00A 12:50P TUES KX 204 CLOSED
BIO220 LAB 01:00P 03:00P TUES KX 204
BIO220 LAB 11:00A 12:50P THURS KX 204
516 BIO220 GEN MICROBIOLOGY 4 PATTERSON DENISE 09:30A 10:30A T & TH MS 112 CLOSED
BIO220 LAB 01:30P 03:25P T & TH MS 125
 BASIC STUDY SKILLS (BSS)
601 BSS090 BASIC STUDY SKILLS 3 BUTTRAM SHIRLEY 11:00A 11:50A M W F EN 101
 BUSINESS (BUS)
619 BUS241 PRIN OF ACCOUNT I 3 DAVIS ROB 08:00A 09:15A T & TH BE 107 CLOSED
620 BUS242 PRIN OF ACCOUNT II 3 DAVIS ROB 09:30A 10:45A T & TH BE 107
602 BUS271 BUS STATISTICS I 3 MILLICAN GREG 01:00P 02:15P M & W MS 109
603 BUS272 BUS STATISTICS II 3 GRAY BOB 12:30P 01:45P T & TH MS 117
 CHEMISTRY (CHM)
901 CHM111 COLLEGE CHEM I 4 LAND RODNEY 09:00A 09:50A M W F MS 108 CLOSED
CHM111 LAB 01:00P 03:30P MONDAY KX 211
902 CHM112 COLLEGE CHEM II 4 LAND RODNEY 10:00A 10:50A M W F MS 108
CHM112 LAB 01:00P 03:30P WED KX 211
903 CHM112 COLLEGE CHEM II 4 LAND RODNEY 09:30A 10:45A T & TH MS 108
CHM112 LAB 01:00P 03:30P TUES KX 211
904 CHM222 ORGANIC CHEM II 4 LAND RODNEY 11:00A 12:15P T & TH MS 108
CHM222 LAB 01:00P 03:30P THURS KX 211
 COMPUTER SCIENCE (CIS)
1001 CIS146 MICROCOMPUTER APPS 3 DAVIS ROB 08:00A 08:50A M W F PA 212 CLOSED
1002 CIS146 MICROCOMPUTER APPS 3 PONGPAKDEE ART 09:00A 09:50A M W F PA 212 CLOSED
1003 CIS146 MICROCOMPUTER APPS 3 PONGPAKDEE ART 09:30A 10:45A T & TH PA 212 CLOSED
1021 CIS251 C++ PROGRAMMING 3 PONGPAKDEE ART 12:00P 01:15P M & W PA 212
1006 CIS269 CIS 269 HARDWARE SUPPORT 3 DOBBS SAM 12:30P 01:45P T & TH PA 209
1004 CIS273 INTRO TO NETWORKING COMM 3 DOBBS SAM 11:00A 12:15P T & TH PA 209 CLOSED
 COSMETOLOGY (COS)
1586 COS111 INTRODUCTION TO COSMETOLOGY 3 CLEMENT JULISE 08:00A 09:00A M T W SI SBO
1587 COS112 INTRO TO COSMETOLOGY LAB 3 CLEMENT JULISE 09:00A 12:00P M T W SI SBO
1588 COS113 THEORY OF CHEMICAL SERVICES 3 CLEMENT JULISE 12:30P 01:30P M T W SI SBO
1589 COS114 CHEMICAL SERVICES LAB 3 CLEMENT JULISE 08:00A 02:30P M T W TH SI SBO
1590 COS115 HAIR COLORING THEORY 3 GILLILAND REGINA 08:00A 10:00A M T W SI SBO CLOSED
COS115 ADDITIONAL CLASS MEETING 08:00A 09:00A THURS SI SBO
1591 COS116 HAIR COLORING LAB 3 GILLILAND REGINA 10:00A 12:00P M T W SI SBO CLOSED
COS116 ADDITIONAL CLASS MEETING 09:00A 12:00P THURS SI SBO
1592 COS123 COSMETOLOGY SALON PRACTICES 3 GILLILAND REGINA 12:30P 03:30P M T W SI SBO CLOSED
1593 COS133 SALON MANAGEMENT TECHNOLOGY 3 GILLILAND REGINA 12:30P 06:30P THURS SI SBO CLOSED
1594 COS144 HAIR SHAPING & DESIGN 3 GILLILAND REGINA 09:00A 04:30P TUES SI SBO
COS144 ADDITIONAL CLASS MEETING 10:00A 11:00A WED SI SBO
1595 COS190 INTERNSHIP IN COSMETOLOGY 3 CLEMENT JULISE TBA TBA SI SBO
 CRIMINAL JUSTICE (CRJ)
1101 CRJ110 INTRO TO LAW ENFOR 3 SATTERFIELD BRENT 09:30A 10:45A T & TH WD 252B
1102 CRJ140 CRIMINAL LAW/PROCD 3 SATTERFIELD BRENT 11:00A 12:15P T & TH WD 252B CLOSED
1103 CRJ150 INTRO CORRECTIONS 3 SATTERFIELD BRENT 10:00A 10:50A M W F WD 252B
 DRAFTING AND DESIGN TECHNOLOGY (DDT)
1208 DDT116 BLUPRT RDG/CONST 3 FORD KEVIN 03:00P 04:15P M & W TC 108
1206 DDT118 BASIC ELEC DRAFT 3 HODGE JAMES 01:00P 03:15P M & W TC 107
1203 DDT127 INTER COMP AIDED DRAFTING 3 ANDREWS KEITH 01:00P 03:15P T & TH TC 107 CLOSED
1202 DDT128 TECHNICAL DRAWING II 3 ANDREWS KEITH 10:30A 12:45P T & TH TC 107 CLOSED
1207 DDT193 DRAFTING INTERNSHIP 3 ANDREWS KEITH 08:00A 12:00P FRIDAY TC 107
1204 DDT212 INTER ARCH DRFTING 3 ANDREWS KEITH 08:00A 10:15A M & W TC 107
1205 DDT213 CIVIL DRAFTING 3 ANDREWS KEITH 10:30A 12:15P M & W TC 107
1201 DDT233 SOLID MODELING 3 POPE TIM 08:00A 10:15A T & TH TC 107
1209 DDT239 IND/ST MATH FOR DRAFTERS 3 POPE TIM TBA TBA TC 108
 ECONOMICS (ECO)
1303 ECO231 PRIN MACROECONOMIC 3 JOHNSON HALEY 10:00A 10:50A M W F BE 100
1304 ECO232 PRIN MICROECONOMIC 3 JOHNSON HALEY 09:30A 10:45A T & TH BE 100

 EMERGENCY MEDICAL-PAREMEDIC (EMP)
2001 EMP192 PARAMEDIC OPERATIO 3 BROCK DEWAYNE 01:00P 05:00P TUES HE 115
2002 EMP193 PATIENT ASMT/MGT 3 BUTLER DANNY 08:00A 12:00P THURS HE 114
2003 EMP194 PARAMEDIC GEN PHAR 2 JURCIK J T 09:00A 12:00P TUES HE 114
2004 EMP199 CARDIOVAS ELECTROP 3 BUTLER DANNY 01:00P 05:00P THURS HE 114
2005 EMP205 PARAMDIC TERM COMP 2 WOOTTEN ROGER 01:00P 05:00P TUES HE 114
2006 EMP206 PARAMDIC FIELD PRE 6 WOOTTEN ROGER TBA TBA HOSP
2007 EMP207 PARAM TEAM LDR PRE 1 WOOTTEN ROGER TBA TBA HOSP
 EMERGENCY MEDICAL SERVICES (EMS)
2101 EMS100 CPR I 1 BROCK DEWAYNE 08:00A 05:00P SAT HE 110  
EMS100 CLASS MEETS JAN 9
2102 EMS100 CPR I 1 BROCK DEWAYNE 08:00A 05:00P SAT HE 110
EMS100 CLASS MEETS FEB 6
2103 EMS107 EMERG VEH OP AMBUL 1 BUTLER DANNY 05:00P 10:00P FRIDAY HE 115
EMS107 CLASS MEETS FEB 12 & 13 08:00A 05:00P SAT HE 115
2104 EMS113 INF CONT/HEALTH PR 1 BAKER JENNIFER 08:00A 05:00P SAT HE 114
EMS113 CLASS MEETS JAN 30
2105 EMS120 VEHIC EXTRICATION 2 BUTLER DANNY 08:00A 05:00P SAT HE 115
EMS120 CLASS MEETS MARCH 6 & 7 08:00A 05:00P SUNDAY HE 115
2106 EMS125 HIGH ANGLE RESC I 2 HARRIS GREG 08:00A 05:00P SAT HE 115
EMS125 CLASS MEETS APRIL 10 & 11 08:00A 05:00P SUNDAY HE 115
2107 EMS126 HIGH ANGLE RESCUE II 2 HARRIS GREG 08:00A 05:00P SAT HE 115
EMS126 CLASS MEETS APRIL 24 & 25 08:00A 05:00P SUNDAY HE 115
2108 EMS266 ADV CV LIFE SUP PR 1 BUTLER DANNY 08:00A 05:00P SAT HE 114
EMS266 CLASS MEETS FEB 27
2109 EMS269 PED MED LIFE SUP 1 MCFARLAND THOMAS 08:00A 05:00P SAT HE 114
EMS269 CLASS MEETS MARCH 27
 ENGLISH (ENG)
2301 ENG092 BASIC ENGLISH I 3 WHITMORE JESSICA 08:00A 08:50A M W F EN 104
2302 ENG092 BASIC ENGLISH I 3 WHITMORE JESSICA 09:00A 09:50A M W F EN 104
2303 ENG092 BASIC ENGLISH I 3 TUCKER JOAN 08:00A 09:15A T & TH EN 117
2305 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 TUCKER JOAN 09:00A 09:50A M W F EN 117
2306 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 WHITMORE JESSICA 10:00A 10:50A M W F EN 104  
2308 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 CARROLL BARBARA 09:30A 10:45A T & TH EN 101
2309 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 MARTIN PATRICIA 02:00P 03:15P T & TH EN 117
2311 ENG101 ENGLISH COMP I 3 WALKER LARRY 09:00A 09:50A M W F EN 101
2312 ENG101 ENGLISH COMP I 3 TUCKER JOAN 10:00A 10:50A M W F EN 117 CLOSED
2313 ENG101 ENGLISH COMP I 3 HUNTLEY DAPHNE 11:00A 11:50A M W F GY 211 CLOSED
2314 ENG101 ENGLISH COMP I 3 HUNTLEY DAPHNE 12:00P 12:50P M W F GY 211 CLOSED
2315 ENG101 ENGLISH COMP I 3 SMITH JENNIFER 03:00P 04:15P M & W SI SBO
2316 ENG101 ENGLISH COMP I 3 CARROLL BARBARA 08:00A 09:15A T & TH EN 101
2318 ENG101 ENGLISH COMP I 3 TUCKER JOAN 09:30A 10:45A T & TH EN 117 CLOSED
2319 ENG101 ENGLISH COMP I 3 CARROLL BARBARA 11:00A 12:15P T & TH EN 104
2320 ENG101 ENGLISH COMP I 3 MCGEE DIANE 12:30P 01:45P T & TH EN 104 CLOSED
2321 ENG101 ENGLISH COMP I 3 MCGEE DIANE 02:00P 03:15P T & TH EN 104
2322 ENG101 ENGLISH COMP I 3 SMITH SUE 02:30P 03:45P M & W EN 104
2323 ENG102 ENGLISH COMP II 3 REEVES JOAN 09:00A 09:50A M W F EN 103 CLOSED
2324 ENG102 ENGLISH COMP II 3 WALKER LARRY 10:00A 10:50A M W F EN 101 CLOSED
2325 ENG102 ENGLISH COMP II 3 REEVES JOAN 11:00A 11:50A M W F EN 103 CLOSED
2327 ENG102 ENGLISH COMP II 3 PICKETT SUE 09:30A 10:45A T & TH EN 103
2328 ENG102 ENGLISH COMP II 3 MCGEE DIANE 11:00A 12:15P T & TH EN 117
2329 ENG102 ENGLISH COMP II 3 HUNTLEY DAPHNE 12:30P 01:45P T & TH GY 211 CLOSED
2362 ENG102 ENGLISH COMP II 3 PICKETT SUE 08:00A 09:15A T & TH EN 104
2363 ENG102 ENGLISH COMP II 3 WALKER LARRY 08:00A 08:50A M W F EN 101 CLOSED
2364 ENG102 ENGLISH COMP II 3 HUNTLEY DAPHNE 11:00A 12:15P T & TH GY 211 CLOSED
2330 ENG246 CREATIVE WRITING I 3 TUCKER JOAN 04:00P 05:15P T & TH EN 110
2331 ENG247 CREATIVE WRITE II 3 TUCKER JOAN 04:00P 05:15P T & TH EN 110
2332 ENG251 AMERICAN LIT I 3 REEVES JOAN 08:00A 09:15A T & TH EN 103
2333 ENG252 AMERICAN LIT II 3 REEVES JOAN 10:00A 10:50A M W F EN 103
2334 ENG261 ENGLISH LIT I 3 HUNTLEY DAPHNE 02:30P 03:45P M & W GY 211
2335 ENG262 ENGLISH LIT II 3 PICKETT SUE 11:00A 12:15P T & TH EN 103
2336 ENG299 SOUTHERN LIT 3 REEVES JOAN 08:00A 08:50A M W F EN 103
 HEALTH EDUCATION (HED)
2901 HED226 WELLNESS 3 HAMLET JUDY 01:00P 02:15P M & W GYM
 HISTORY (HIS)
3001 HIS101 WESTERN CIV I 3 GORHAM CHERYL 09:00A 09:50A M W F PA 206
3002 HIS102 WESTERN CIV II 3 GORHAM CHERYL 08:00A 08:50A M W F PA 206
3003 HIS102 WESTERN CIV II 3 GORHAM CHERYL 10:00A 10:50A M W F PA 206
3004 HIS102 WESTERN CIV II 3 GORHAM CHERYL 09:30A 10:45A T & TH PA 206
3005 HIS102 WESTERN CIV II 3 GORHAM CHERYL 12:30P 01:45P T & TH PA 206
3006 HIS201 U S HISTORY I 3 WRIGHT LORETTA 01:00P 02:15P M & W MS 101
3007 HIS201 U S HISTORY I 3 WRIGHT LORETTA 09:30A 10:45A T & TH MS 101
3027 HIS201 U S HISTORY I 3 WRIGHT LORETTA 12:30P 01:45P T & TH MS 101  
3008 HIS202 U S HISTORY II 3 WRIGHT LORETTA 08:00A 09:15A T & TH MS 101
3009 HIS202 U S HISTORY II 3 WRIGHT LORETTA 11:00A 12:15P T & TH MS 101
3010 HIS202 U S HISTORY II 3 COLVARD BRENT 11:00A 11:50A M W F MS 101 CLOSED
3011 HIS202 U S HISTORY II 3 COLVARD BRENT 12:00P 12:50P M W F MS 101
 INDUSTRIAL ELECTRONICS TECHNOLOGY (ILT)
3301 ILT106 CONCEPTS OF DIRECT CURRENT 5 BARKSDALE TIM 08:00A 10:30A M & W TC 110 CLOSED
3303 ILT106 CONCEPTS OF DIRECT CURRENT 5 HICKS DONNY 08:00A 10:30A T & TH TC 110 CLOSED
3302 ILT107 CONCEPTS ALTNERT CURRENT 5 BARKSDALE TIM 10:30A 01:00P M & W TC 110 CLOSED
3304 ILT107 CONCEPTS ALTNERT CURRENT 5 HICKS DONNY 10:30A 01:00P T & TH TC 110 CLOSED
3305 ILT111 CONCEPTS OF SOLID STATE 5 WIGLEY BARRY 08:00A 01:00P WED TC 104 CLOSED
3306 ILT112 CONCEPTS OF DIGITAL ELECTRONIC 5 WIGLEY BARRY 08:00A 01:00P TUES TC 104 CLOSED
3307 ILT194 PROGRAMABLE LOGIC CONTROL/I 3 LEWIS BILLY 08:00A 10:30A M & W TC 105
3308 ILT195 TROUBLESHOOTING TECHNIQUES I 3 LEWIS BILLY 10:30A 01:00P M & W TC 105
 INDUSTRIAL MAINTENANCE TECHNOLOGY (INT)
4008 INT119 PRINC MECH MEASURE TECH DRAWIN 3 BACHELOR BRUCE 01:00P 05:00P MONDAY IS 106 CLOSED
4001 INT120 CONCEPTS OF DIRECT CURRENT 5 BARKSDALE TIM 08:00A 10:30A M & W TC 110 CLOSED
4003 INT120 CONCEPTS OF DIRECT CURRENT 5 HICKS DONNY 08:00A 10:30A T & TH TC 110 CLOSED
4002 INT122 CONCEPTS ALTERNATE CURRENT 5 BARKSDALE TIM 10:30A 01:00P M & W TC 110 CLOSED
4004 INT122 CONCEPTS ALTERNATE CURRENT 5 HICKS DONNY 10:30A 01:00P T & TH TC 110 CLOSED
4005 INT123 CONCEPTS OF SOLID STATE ELECT 5 WIGLEY BARRY 08:00A 01:00P WED TC 104 CLOSED
4006 INT130 CONCEPTS OF DIGITAL ELECTRONIC 5 WIGLEY BARRY 08:00A 01:00P TUES TC 104 CLOSED
4007 INT251 INTRO TO PROGRAM LOGIC CONTROL 3 LEWIS BILLY 08:00A 10:30A M & W TC 105
 INTERDISCIPLINARY STUDIES (IDS)
3201 IDS115 FORUM 1 FRICKS BRAD 12:00P 12:50P WED LI 201
IDS115 TOPIC: THE PARADOX OF AFFLUENCE
3202 IDS200 SCHLRS BOWL WRKSHP 1 HUNTLEY DAPHNE 03:30P 04:30P THURS GY 211
 MACHINE TOOL TECHNOLOGY (MTT)
256 MTT139 BASIC COMPUTER NUMERICAL CTRL 3 ROBERTS WILL 03:00P 05:00P M & W IS 107
257 MTT140 BAS COMP NUM CTRL TURN PROG I 3 ROBERTS WILL 03:00P 05:00P M & W IS 107
258 MTT141 BSC CMP NUMC CTRL MILL PROG I 3 ROBERTS WILL 03:00P 05:00P M & W IS 107
259 MTT212 ADV CMP NUMC CTRL TURNING 3 ROBERTS WILL 03:00P 05:00P M & W IS 107
260 MTT213 ADV COMPUTER NUMER CNTRL MILL 3 ROBERTS WILL 03:00P 05:00P M & W IS 107
 MASS COMMUNICATION (MCM)
3601 MCM115 STUDENT PUBLICATION 2 TUCKER JOAN 12:30P 01:45P T & TH EN 110
3602 MCM215 STUDENT PUBLICATION 2 TUCKER JOAN 12:30P 01:45P T & TH EN 110

 MATHEMATICS-TECHNICAL (MAH)
3401 MAH101 INTRO MATH I 3 TOTTEN SHARON 08:00A 08:50A M W F GY 207
3402 MAH101 INTRO MATH I 3 BAKER DEBORAH 09:30A 10:45A T & TH GY 207 CLOSED
 MATHEMATICS (MTH)
3701 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 TOTTEN SHARON 08:00A 08:50A M W F GY 207
3705 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 BRELAND MILAH 09:00A 09:50A M W F GY 207
3709 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 ATKINS JOHN 10:00A 10:50A M W F GY 207  
3714 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 BRELAND MILAH 11:00A 11:50A M W F GY 207
3719 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 ATKINS JOHN 12:00P 12:50P M W F GY 207
3723 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 MILLICAN GREG 01:00P 02:15P M & W GY 207
3731 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 WEAR PATSY 08:00A 09:15A T & TH GY 209
3733 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 BAKER DEBORAH 08:00A 09:15A T & TH GY 207  
3737 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 WEAR PATSY 09:30A 10:45A T & TH GY 209
3739 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 BAKER DEBORAH 09:30A 10:45A T & TH GY 207  
3745 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 BRELAND MILAH 11:00A 12:15P T & TH GY 207
3749 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 MILLICAN GREG 12:30P 01:45P T & TH GY 207
3753 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 BRELAND MILAH 02:00P 03:15P T & TH GY 207
3824 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 BAKER DEBORAH 12:30P 01:45P T & TH GY 209
3702 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 TOTTEN SHARON 08:00A 08:50A M W F GY 207
3706 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BRELAND MILAH 09:00A 09:50A M W F GY 207
3710 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 ATKINS JOHN 10:00A 10:50A M W F GY 207  
3713 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 TOTTEN SHARON 09:00A 09:50A M W F GY 101
MTH098 LEARNING COMMUNITY CLASS
3715 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BRELAND MILAH 11:00A 11:50A M W F GY 207
3720 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 ATKINS JOHN 12:00P 12:50P M W F GY 207
3724 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 MILLICAN GREG 01:00P 02:15P M & W GY 207
3732 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 WEAR PATSY 08:00A 09:15A T & TH GY 209
3734 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BAKER DEBORAH 08:00A 09:15A T & TH GY 207  
3738 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 WEAR PATSY 09:30A 10:45A T & TH GY 209
3740 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BAKER DEBORAH 09:30A 10:45A T & TH GY 207  
3746 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BRELAND MILAH 11:00A 12:15P T & TH GY 207
3750 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 MILLICAN GREG 12:30P 01:45P T & TH GY 207
3754 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BRELAND MILAH 02:00P 03:15P T & TH GY 207
3825 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BAKER DEBORAH 12:30P 01:45P T & TH GY 209
3703 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 TOTTEN SHARON 08:00A 08:50A M W F GY 207
3707 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 TOTTEN SHARON 09:00A 09:50A M W F GY 207
3711 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 ATKINS JOHN 10:00A 10:50A M W F GY 207  
3716 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 BRELAND MILAH 11:00A 11:50A M W F GY 207
3718 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 CRUM JANE 11:00A 12:15P M & W AX 105
CLASSROOM CLASS
3721 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 ATKINS JOHN 12:00P 12:50P M W F GY 207
3725 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 MILLICAN GREG 01:00P 02:15P M & W GY 207
3735 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 BAKER DEBORAH 08:00A 09:15A T & TH GY 207  
3741 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 BAKER DEBORAH 09:30A 10:45A T & TH GY 207  
3747 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 BRELAND MILAH 11:00A 12:15P T & TH GY 207
3751 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 MILLICAN GREG 12:30P 01:45P T & TH GY 207
3755 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 BRELAND MILAH 02:00P 03:15P T & TH GY 207
3826 MTH100 INT COLLEGE ALGEBR 3 BAKER DEBORAH 12:30P 01:45P T & TH GY 209
3757 MTH110 FINITE MATHEMATICS 3 ATKINS JOHN 11:00A 11:50A M W F GY 245
3758 MTH112 PRECALCULUS ALGEBR 3 BRELAND MILAH 10:00A 10:50A M W F MS 109
3759 MTH112 PRECALCULUS ALGEBR 3 CRUM JANE 01:00P 02:15P M & W AX 105
3760 MTH112 PRECALCULUS ALGEBR 3 TOTTEN SHARON 08:00A 09:15A T & TH AX 106
3761 MTH112 PRECALCULUS ALGEBR 3 TOTTEN SHARON 12:30P 01:45P T & TH AX 106
3762 MTH113 PRECALCULUS TRIG 3 MILLICAN GREG 09:00A 09:50A M W F MS 109
3704 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 TOTTEN SHARON 08:00A 08:50A M W F GY 207
3708 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BRELAND MILAH 09:00A 09:50A M W F GY 207
3712 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 ATKINS JOHN  10:00A 10:50A M W F GY 207  
3717 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BRELAND MILAH 11:00A 11:50A M W F GY 207
3722 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 ATKINS JOHN 12:00P 12:50P M W F GY 207
3726 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 MILLICAN GREG 01:00P 02:15P M & W GY 207
3736 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BAKER DEBORAH 08:00A 09:15A T & TH GY 207  
3742 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BAKER DEBORAH 09:30A 10:45A T & TH GY 207  
3748 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BRELAND MILAH 11:00A 12:15P T & TH GY 207
3752 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 MILLICAN GREG 12:30P 01:45P T & TH GY 207
3756 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BRELAND MILAH 02:00P 03:15P T & TH GY 207
3827 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BAKER DEBORAH 12:30P 01:45P T & TH GY 209
3763 MTH120 CALCULUS & ITS APP 3 GRAY BOB 02:00P 03:15P T & TH MS 117
3764 MTH125 CALCULUS I 4 BEARDEN MICHAEL 07:45A 08:55A M W F MS 117
3765 MTH126 CALCULUS II 4 BEARDEN MICHAEL 11:00A 12:10P M W F MS 117
3766 MTH227 CALCULUS III 4 TOTTEN SHARON 11:00A 12:10P M W F AX 106
3768 MTH265 ELEM STATISTICS 3 TOTTEN SHARON 01:00P 02:15P M & W MS 109
 MEDICAL ASSISTANT (MAT)
3505 MAT101 MEDICAL TERMINOLOG 3 DALTON MARILYN 11:00A 12:30P T & TH HE 111 CLOSED
3501 MAT111 CLINICAL PROC I/MED ASST 3 WALKER RACHEL 12:00P 02:00P TUES HE 102 CLOSED
3512 MAT111 CLINICAL PROC I/MED ASST 3 WALKER RACHEL 12:00P 02:00P THURS HE 102  
3503 MAT222 MEDICAL TRANSCRIPTION I 2 DALTON MARILYN 09:00A 11:00A T & TH HE 111
3504 MAT223 MEDICAL TRANSCRIPTION II 2 DALTON MARILYN 09:00A 11:00A T & TH HE 111
3502 MAT229 MEDICAL ASST PRECEPTORSHIP 3 DALTON MARILYN TBA TBA HE 111
ORIENTATION JAN 12, 12 NOON
 MUSIC ENSEMBLE (MUL)
4101 MUL102 CLASS PIANO II 1 ADKINS KATHY 01:00P 01:50P WED GY 108
4102 MUL112 CLASS VOICE II 1 ADKINS KATHY 11:00A 11:50A TUES GY 110
4103 MUL181 CHORUS II 2 ADKINS KATHY 11:00A 11:50A M W F GY 110
4104 MUL183 VOCAL ENSEMBLE II 1 ADKINS KATHY 11:00A 11:50A THURS GY 110
PERMISSION OF INSTRUCTOR
4106 MUL185 JAZZ/SHOW CHOIR II (ENCORE) 2 ADKINS KATHY 02:00P 03:15P T & TH GY 233
AUDITION ONLY
4105 MUL193 JAZZ COMBO II (MUSTANG COMBO) 1 KNOX DANIEL 12:00P 01:15P MONDAY GY 123
4107 MUL202 CLASS PIANO IV 1 ADKINS KATHY 01:00P 01:50P WED GY 108
4108 MUL212 CLASS VOICE IV 1 ADKINS KATHY 11:00A 11:50A TUES GY 110
4109 MUL281 CHORUS IV 2 ADKINS KATHY 11:00A 11:50A M W F GY 110
4110 MUL283 VOCAL ENSEMBLE IV 1 ADKINS KATHY 11:00A 11:50A THURS GY 110
PERMISSION OF INSTRUCTOR
4112 MUL285 JAZZ/SHOW CHOIR IV (ENCORE) 2 ADKINS KATHY 02:00P 03:15P T & TH GY 233
AUDITION ONLY
4111 MUL293 JAZZ COMBO IV (MUSTANG COMBO) 1 KNOX DANIEL 12:00P 01:15P MONDAY GY 123
 MUSIC PERFORMANCE (MUP)
4201 MUP102 PRIVATE PIANO II 2 ADKINS KATHY TBA TBA CLOSED
4202 MUP112 PRIVATE VOICE II 2 ADKINS KATHY TBA TBA CLOSED
4210 MUP133 PRIVATE GUITAR I 2 KNOX DANIEL TBA TBA GY 123
4213 MUP134 PRIVATE GUITAR II 2 KNOX DANIEL TBA TBA GY 123
4212 MUP141 PRIVATE FLUTE I 2 KNOX DANIEL TBA TBA GY 123 CLOSED
4211 MUP144 PRIV CLARINET II 2 KNOX DANIEL TBA TBA GY 123
4203 MUP146 PRIVATE SAXOPHONE II 2 KNOX DANIEL TBA TBA
4209 MUP164 PRIVATE FRENCH HORN II 2 KNOX DANIEL TBA TBA GY 123
4205 MUP202 PRIVATE PIANO IV 2 ADKINS KATHY TBA TBA CLOSED
4206 MUP212 PRIVATE VOICE IV 2 ADKINS KATHY TBA TBA CLOSED
4207 MUP272 PRIVATE TROMBONE IV 2 KNOX DANIEL TBA TBA CLOSED
 MUSIC (MUS)
4301 MUS101 MUSIC APPRECIATION 3 ADKINS KATHY 08:00A 09:15A T & TH GY 233
4302 MUS110 BASIC MUSICIANSHIP 3 ADKINS KATHY 09:00A 09:50A M W F GY 233
4303 MUS111 MUSIC THEORY I 4 KNOX DANIEL 09:30A 11:10A T & TH GY 108 CLOSED

 NURSING (NUR)
4601 NUR105 ADULT NURSING 8 GARDNER JANET 08:00A 12:50P MONDAY HE 106
NUR105 CAMPUS LAB 01:00P 04:00P MONDAY HE 106
NUR105 CLINICAL LAB 07:00A 01:00P T OR W OR TH HOSP
4602 NUR106 MATERNAL & CHILD NURSING 5 HOPSON JANE 08:00A 11:50A FRIDAY HE 106
NUR106 CLINICAL LAB 01:00P 04:00P T OR W OR TH HOSP
4603 NUR200 NUR CAREER MOBILITY ASSESSMENT 6 JONES CINDY 08:00A 10:50A THURS HE 106
NUR200 CAMPUS LAB TBA TBA TBA
4604 NUR203 NURSING THROUGH LIFESPAN III 6 GENTRY SHEILA 08:00A 11:50A TUES HE 106
NUR203 CLINICAL LAB 07:00A 03:00P W OR TH HOSP
 OFFICE ADMINISTRATION (OAD)
4705 OAD125 WORD PROCESSING 3 PACE ERNESTINE 08:00A 09:15A T & TH BE 208 CLOSED
4704 OAD138 REC/INF MANAGEMENT 3 PACE ERNESTINE 11:00A 12:15P T & TH BE 206 CLOSED
4711 OAD211 MED TERMINOLOGY 3 DALTON MARILYN 11:00A 12:30P T & TH HE 111 CLOSED
4708 OAD212 MEDICAL TRANSCRIPT 3 PACE ERNESTINE 12:30P 01:45P T & TH BE 208 CLOSED
4706 OAD214 MED OFFICE PROCED 3 PACE ERNESTINE 09:30A 10:45A T & TH BE 208 CLOSED
 PHILOSOPHY (PHL)
5001 PHL206 ETHICS & SOCIETY 3 REEVES DON 02:30P 03:45P M & W PA 207
5002 PHL206 ETHICS & SOCIETY 3 REEVES DON 02:00P 03:15P T & TH PA 207
 PHYSICAL EDUCATION (PED)
4901 PED103 WEIGHT TRNG (BEG) 1 HAMLET JUDY 02:30P 03:30P M & W GYM
4902 PED104 INTR WEIGHT TRAING 1 HAMLET JUDY 02:30P 03:30P M & W GYM
4906 PED126 RECREATIONAL GAMES 1 WELLS KATHY 03:00P 05:00P THURS GYM
4905 PED133 TENNIS (BEGINNING) 1 WELLS KATHY 03:00P 05:00P TUES GYM
4903 PED150 TAI CHI 1 HAMLET JUDY 03:30P 04:30P M & W GYM CLOSED
4904 PED188 YOGA 1 HAMLET JUDY 03:30P 04:30P M & W GYM CLOSED
 PHYSICS (PHY)
5201 PHY202 PHYSICS W/TRIG II 4 ATKINS JOHN 01:00P 03:00P M & W MS 117
PHY202 LAB TBA TBA MS 117
 POLITICAL SCIENCE (POL)
5401 POL211 AM NATIONAL GOVT 3 HODGES MATTHEW 08:00A 09:15A T & TH WD 252B
 PSYCHOLOGY (PSY)
5601 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 WOODALL ROBERT 08:00A 08:50A M W F BE 110
5602 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 COPELAND BRENDA 09:00A 09:50A M W F AX 101
5603 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 WOODALL ROBERT 10:00A 10:50A M W F BE 110
5604 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 MILLICAN LINDA 11:00A 11:50A M W F BE 110
5605 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 COPELAND BRENDA 12:00P 12:50P M W F AX 101
5606 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 WOODALL ROBERT 02:30P 03:45P M & W BE 110
5607 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 WOODALL ROBERT 08:00A 09:15A T & TH BE 110
5608 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 MILLICAN LINDA 11:00A 12:15P T & TH BE 110
5609 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 MILLICAN LINDA 02:00P 03:15P T & TH BE 110
5627 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 COPELAND BRENDA 09:30A 10:45A T & TH AX 101
5610 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 WOODALL ROBERT 09:00A 09:50A M W F BE 110
5611 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 COPELAND BRENDA 11:00A 11:50A M W F AX 101
5612 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 MILLICAN LINDA 01:00P 02:15P M & W BE 110
5613 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 WOODALL ROBERT 09:30A 10:45A T & TH BE 110 CLOSED
5614 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 COPELAND BRENDA 11:00A 12:15P T & TH AX 101
5616 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 MILLICAN LINDA 12:30P 01:45P T & TH BE 110
 READING (RDG)
5701 RDG083 DEV READING I 3 WRAY CAROL 12:00P 12:50P M W F EN 101
5702 RDG083 DEV READING I 3 WRAY CAROL 12:30P 01:45P T & TH EN 101
 RELIGION (REL)
5901 REL100 HISTRY/WORLD RELIG 3 REEVES DON 11:00A 11:50A M W F PA 207
5902 REL151 SURVEY OLD TESTAMT 3 REEVES DON 12:00P 12:50P M W F PA 207
5903 REL152 SURVEY NEW TESTAMT 3 REEVES DON 11:00A 12:15P T & TH PA 207
 SOCIOLOGY (SOC)
6201 SOC200 INTRO TO SOCIOLOGY 3 BELL JOHNNIE 11:00A 12:15P T & TH WA 112 CLOSED
 SPANISH (SPA)
6301 SPA101 INTRO SPANISH I 4 FRICKS BRAD 09:20A 11:00A T & TH LI 201
6302 SPA102 INTRO SPANISH II 4 FRICKS BRAD 07:45A 08:50A M W F LI 201
6303 SPA202 INTRMED SPANISH II 3 FRICKS BRAD 10:00A 10:50A M W F LI 201
 SPEECH (SPH)
6401 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 DOBBS KATHY 08:00A 09:15A T & TH LI 203
6402 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 GAMBRELL STEVEN 08:00A 08:50A M W F GY 245
6403 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 DOBBS KATHY 09:30A 10:45A T & TH LI 203
6404 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 GAMBRELL STEVEN 09:00A 09:50A M W F GY 245
6405 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 DOBBS KATHY 10:00A 10:50A M W F LI 203
6406 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 DOBBS KATHY 11:00A 11:50A M W F LI 203
6407 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 GAMBRELL STEVEN 12:30P 01:45P T & TH GY 245
6408 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 DOBBS KATHY 01:00P 02:15P M & W LI 203
 THEATRE ARTS (THR)
6601 THR113 THEATER WORKSHOP I 2 WEBB MARK 01:00P 02:40P MONDAY LY
6602 THR114 THEATER WKSHOP II 2 WEBB MARK 01:00P 02:40P MONDAY LY
6603 THR115 THEATER WKSHOP III 2 WEBB MARK 01:00P 02:40P MONDAY LY
6604 THR120 THEATRE APPRECIATI 3 ARCHER BRAD 09:00A 09:50A M W F LY
6605 THR120 THEATRE APPRECIATI 3 ARCHER BRAD 11:00A 11:50A M W F LY
6606 THR120 THEATRE APPRECIATI 3 ARCHER BRAD 09:30A 10:45A T & TH LY CLOSED
6616 THR124 THEATRE TECH SCENERY & LIGHT 3 ARCHER BRAD 11:00A 12:15P T & TH LY  
6607 THR126 INTRO TO THEATRE 3 WEBB MARK 12:00P 12:50P M W F LY CLOSED
6608 THR126 INTRO TO THEATRE 3 WEBB MARK 11:00A 12:15P T & TH LY CLOSED
6609 THR126 INTRO TO THEATRE 3 WEBB MARK 12:30P 01:45P T & TH LY CLOSED
6610 THR132 ACTING TECH II 3 WEBB MARK 10:00A 10:50A M W F LY
6611 THR216 THEATRICAL MAKE-UP 2 WEBB MARK 09:30A 10:45A T & TH LY
6612 THR236 STAGECRAFT 3 ARCHER BRAD 01:00P 01:50P M W F LY
6613 THR296 DIR STUDY/THEATRE 2 WEBB MARK TBA TBA LY
 WELDING (WDT)
469 WDT119 GAS METAL ARC/FLUX CORED ARC 3 ROBERTS WILL 12:00P 02:00P T & TH IS 105 CLOSED
467 WDT120 SHIELDED METAL ARC WELDING GRO 3 ROBERTS WILL 12:00P 02:00P T & TH IS 105 CLOSED
470 WDT124 GAS METAL ARC/FLUX CORED LAB 3 ROBERTS WILL 02:00P 05:00P T & TH IS 105 CLOSED
468 WDT125 SHIELDED METAL ARC WELDING LAB 3 ROBERTS WILL 02:00P 05:00P T & TH IS 105 CLOSED
473 WDT157 CONSUMABLE WELDING THEORY 3 ROBERTS WILL 11:30A 02:00P T & TH IS 105 CLOSED
474 WDT158 CONSUMABLE WELDING PROCESS LAB 3 ROBERTS WILL 02:00P 05:00P T & TH IS 105 CLOSED
471 WDT228 GAS TUNGSTEN ARC WELDING 3 ROBERTS WILL 12:00P 02:00P T & TH IS 105 CLOSED
472 WDT268 GAS TUNGSTEN ARC LAB 3 ROBERTS WILL 02:00P 05:00P T & TH IS 105 CLOSED
 WORK KEYS, INTEGRATED (WKO)
6801 WKO106 WORKPLACE SKILLS 3 GRIGGS NANCY 02:00P 04:00P TBA WD 252 A&B CLOSED
MEETS: 1/13, 2/3, 3/3, 4/7, 5/5
 

Northeast Alabama Community College Rainsville, Alabama 35986
(256) 638-4418 or (256) 228-6001

TOP