Contacts  |  A-Z Index  |  Catalog  |  E-mail  |  NOAH

 
college seal  

When to Register: ACADEMIC CALENDAR

What kind of Registration are you eligible for?   

How to Register

Tuition, Fees & Cashier Hours

How to Take a Course Overload

How to Audit a Class

Is Your Registration Complete?

Drop/Add Classes or Withdraw   

Students with Disabilities

Bookstore

I D Cards

Parking

Are You Graduating?

Building Code Legend & Map

    FALL Class Schedules:
 Day

 Evening

Internet
Final Exams

Prerequisites

DAY CLASS SCHEDULE FALL SEMESTER 2010-2011  updated 06/19/2012

 ART (ART)
301 ART100 ART APPRECIATION 3 STEVENSON PAUL 11:00A 12:15P T & TH GY 204
303 ART113 DRAWING I 3 STEVENSON PAUL 11:00A 12:50P M W F GY STG
304 ART114 DRAWING II 3 STEVENSON PAUL 11:00A 12:50P M W F GY STG
302 ART204 ART HISTORY II 3 STEVENSON PAUL 09:00A 09:50A M W F GY 204
305 ART233 PAINTING I 3 STEVENSON PAUL 01:00P 02:50P M W F GY 121
306 ART234 PAINTING II 3 STEVENSON PAUL 01:00P 02:50P M W F GY 121
 BIOLOGY (BIO)
501 BIO103 PRIN OF BIOLOGY I 4 SUGGS WADE 08:00A 09:30A M W F PA 207
BIO103 LAB TBA TBA MS 124
502 BIO103 PRIN OF BIOLOGY I 4 SUGGS WADE 10:00A 10:50A M W F PA 207
BIO103 LAB 01:30P 03:30P MON MS 124
503 BIO103 PRIN OF BIOLOGY I 4 MILLER EUGENE 11:00A 11:50A M W F KX 114 CLOSED
BIO103 LAB 01:00P 03:00P WED KX 114
504 BIO103 PRIN OF BIOLOGY I 4 MILLER EUGENE 11:00A 01:15P T & TH KX 114 CLOSED
BIO103 LAB TBA TBA KX 114
505 BIO103 PRIN OF BIOLOGY I 4 HORNER KENT 09:30A 10:45A T & TH KX 114 CLOSED
BIO103 LAB 01:30P 03:30P THU KX 114
506 BIO104 PRIN OF BIOLOGY II 4 MILLER EUGENE 10:00A 10:50A M W F KX 114
BIO104 LAB 01:00P 04:00P MON KX 114
507 BIO104 PRIN OF BIOLOGY II 4 HORNER KENT 08:00A 09:15A T & TH KX 114
BIO104 LAB 01:30P 04:30P TUE KX 114
509 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 PATTERSON DENISE 09:00A 09:50A M W F KX 106 CLOSED
BIO201 LAB 01:00P 03:00P WED KX 106
510 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 HOLT KEVIN 10:00A 10:50A M W F KX 204 CLOSED
BIO201 LAB 01:00P 03:00P MON KX 204
511 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 HOLT KEVIN 11:00A 11:50A M W F KX 204 CLOSED
BIO201 LAB 01:00P 03:00P WED KX 204
512 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 PATTERSON DENISE 09:30A 10:45A T & TH KX 106 CLOSED
BIO201 LAB 01:30P 03:30P TUE KX 106
513 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 HOLT KEVIN 11:00A 01:15P T & TH KX 204 CLOSED
BIO201 LAB TBA TBA KX 204
536 BIO201 HUMAN ANAT/PHYS I 4 CHAPMAN MISTY 08:00A 09:15A T & TH WA 112 CLOSED
BIO201 LAB 01:30P 03:30P THU MS 124
514 BIO202 HUMAN A & P II 4 CHAPMAN MISTY 09:00A 09:50A M W F WA 112
BIO202 LAB 01:30P 03:30P WED MS 124
515 BIO202 HUMAN A & P II 4 CHAPMAN MISTY 11:00A 01:15P M & W WA 112
BIO202 LAB TBA TBA MS 124
516 BIO202 HUMAN A & P II 4 PATTERSON DENISE 11:00A 01:15P T & TH KX 106 CLOSED
BIO202 LAB TBA TBA KX 106
517 BIO202 HUMAN A & P II 4 HOLT KEVIN 09:30A 10:45A T & TH KX 204
BIO202 LAB 01:30P 03:30P THU KX 204
518 BIO220 GEN MICROBIOLOGY 4 PATTERSON DENISE 09:55A 11:50A M W F MS 112
BIO220 LAB TBA TBA MS 125
519 BIO220 GEN MICROBIOLOGY 4 CHAPMAN MISTY 11:00A 12:50P TUE MS 109
BIO220 LAB 01:30P 03:30P TUE MS 125
BIO220 LAB 11:00A 12:50P THU MS 125
 BASIC STUDY SKILLS (BSS)
600 BSS090 BASIC STUDY SKILLS 3 BUTTRAM SHIRLEY 11:00A 11:50A M W F EN 101
 BUSINESS (BUS)
604 BUS241 PRIN OF ACCOUNT I 3 DAVIS ROB 08:00A 09:15A T & TH BE 100 CLOSED
605 BUS242 PRIN OF ACCOUNT II 3 DAVIS ROB 09:30A 10:45A T & TH BE 102
606 BUS263 LEG/SOC ENVIR/BUS 3 STEWART PATRICIA 12:00P 01:15P M & W LI 206
601 BUS271 BUS STATISTICS I 3 TOTTEN SHARON 12:30P 01:45P T & TH AX 106
 CHEMISTRY (CHM)
901 CHM111 COLLEGE CHEM I 4 LAND RODNEY 09:00A 09:50A M W F MS 108
CHM111 LAB 01:00P 03:30P MON KX 211
902 CHM111 COLLEGE CHEM I 4 LAND RODNEY 10:00A 10:50A M W F MS 108
CHM111 LAB 01:00P 03:30P WED KX 211
903 CHM111 COLLEGE CHEM I 4 LAND RODNEY 09:30A 10:45A T & TH MS 108
CHM111 LAB 01:00P 03:30P TUE KX 211
904 CHM221 ORGANIC CHEM I 4 LAND RODNEY 11:00A 12:15P T & TH MS 108
CHM221 LAB 01:00P 03:30P THU KX 211
 COMPUTER SCIENCE (CIS)
1000 CIS146 MICROCOMPUTER APPS 3 DOBBS SAM 08:00A 09:15A T & TH PA 212  CLOSED
1001 CIS146 MICROCOMPUTER APPS 3 DOBBS SAM 08:00A 08:50A M W F PA 212  CLOSED
1002 CIS146 MICROCOMPUTER APPS 3 PONGPAKDEE ART 11:00A 11:50A M W F PA 212
1100 CIS146 MICROCOMPUTER APPS 3 PONGPAKDEE ART 09:00A 09:50A M W F PA 212
1023 CIS150 INTRO TO COMP LOGIC & PROG 3 PONGPAKDEE ART 09:30A 10:45A T & TH PA 212
1022 CIS212 VISUAL BASIC 3 PONGPAKDEE ART 12:30P 01:45P T & TH PA 212
 COSMETOLOGY (COS)
1581 COS111 INTRO TO COSMETOLOGY 3 CLEMENT JULISE 08:30A 09:30A M T W SI SBO
1582 COS112 INTRO TO COSMETOLOGY LAB 3 CLEMENT JULISE 09:30A 12:30P M T W SI SBO
1583 COS113 THEORY OF CHEM SERVICES 3 CLEMENT JULISE 08:30A 11:30A THU SI SBO
1584 COS114 CHEMICAL SERVICES LAB 3 CLEMENT JULISE 01:00P 04:00P M T W SI SBO
1585 COS117 BASIC SPA TECHNIQUES 3 GILLILAND REGINA 08:30A 11:30A MON SI SBO
1586 COS118 BASIC SPA TECHNIQUES LAB 3 GILLILAND REGINA 08:30A 11:30A T W TH SI SBO
1587 COS123 COS SALON PRACTICES 3 GILLILAND REGINA 02:00P 04:00P M T W TH SI SBO
COS123 ADDITL CLASS MTG 01:00P 02:00P THU SI SBO
1588 COS143 SPECIAL HAIR PREP TECHNIQUES 3 GILLILAND REGINA 12:00P 02:00P M T W SI SBO
COS143 ADDITL CLASS MTG 12:00P 01:00P THU SI SBO
1589 COS144 HAIR SHAPING & DESIGN 3 GILLILAND REGINA 01:00P 08:00P THU SI SBO
1590 COS190 INTERNSHIP IN COS 3 CLEMENT JULISE 08:30A 12:30P W & TH SI SBO
COS190 ADDITL CLASS MTG 01:00P 02:00P WED SI SBO
 CRIMINAL JUSTICE (CRJ)
1101 CRJ100 INTRO TO CRIM JUST 3 SATTERFIELD BRENT 09:30A 10:45A T & TH WD 252 CLOSED
1102 CRJ140 CRIMINAL LAW/PROCD 3 SATTERFIELD BRENT 11:00A 12:15P T & TH WD 252 CLOSED
1103 CRJ160 INTRODUCTION TO SECURITY 3 SATTERFIELD BRENT 10:00A 10:50A M W F WD 252
1106 CRJ280 INTERNSHIP IN CRIMINAL JUSTICE 3 SATTERFIELD BRENT TBA TBA TBA CLOSED
 DRAFTING AND DESIGN TECHNOLOGY (DDT)
1201 DDT104 INTRO TO CADD 3 ANDREWS KEITH 08:00A 10:10A T & TH TC 107
1202 DDT104 INTRO TO CADD 3 ANDREWS KEITH 01:00P 03:00P M & W TC 107
1203 DDT111 FUND OF DRAFTING & DESIGN 3 HODGE JAMES 10:30A 12:40P T & TH GY 125
1204 DDT124 TECHNICAL DRAWING I 3 HODGE JAMES 01:00P 03:10P T & TH GY 125
1205 DDT132 ARCHITECTURAL DRAFTING 3 ANDREWS KEITH 10:30A 12:40P M & W TC 107
1208 DDT193 DRAFTING INTERNSHIP 3 ANDREWS KEITH TBA TBA TBA
1216 DDT225 STRUC STEEL DRFTNG 3 ANDREWS KEITH 01:00P 03:10P T & TH TC 108
1206 DDT233 SOLID MODELING 3 POPE TIM 08:00A 10:10A M & W TC 108
1207 DDT239 IND/ST MATH FOR DRAFTERS 3 POPE TIM 12:00P 02:30P FRI TC 107
 ECONOMICS (ECO)
1301 ECO231 PRIN MACROECONOMIC 3 JOHNSON HALEY 09:30A 10:45A T & TH BE 100
1302 ECO232 PRIN MICROECONOMIC 3 JOHNSON HALEY 10:00A 10:50A M W F BE 100

 EMERGENCY MEDICAL-PAREMEDIC (EMP)
2001 EMP196 ADVNCD TRAUMA MGT 3 BROCK DEWAYNE 01:00P 05:00P TUE HE 114
2002 EMP197 PARMDIC CLIN COMPI 3 WOOTTEN ROGER TBA TBA HOSP
2003 EMP201 MEDICAL PT MGMT II 3 JURCIK J T 01:00P 05:00P THU HE 114
2004 EMP202 PARAMD CLIN COMPII 3 WOOTTEN ROGER TBA TBA HOSP
2005 EMP203 CRDOVSCULR PT MGMT 3 BUTLER DANNY 08:00A 12:00P THU HE 114
 EMERGENCY MEDICAL SERVICES (EMS)
2101 EMS100 CPR I 1 BUTLER DANNY 08:00A 08:00P SAT HE 110 CLOSED
CLASS MEETS: AUG 28
2102 EMS100 CPR I 1 BROCK DEWAYNE 08:00A 08:00P SAT HE 110
CLASS MEETS: SEPT 18
2103 EMS100 CPR I 1 BROCK DEWAYNE 08:00A 08:00P SAT HE 110
CLASS MEETS: OCT 16
2114 EMS100 CPR I 1 BROCK DEWAYNE 08:00A 08:00P SAT HE 110  
    CLASS MEETS: AUGUST 21            
2104 EMS107 EMERG VEH OP AMBUL 1 BUTLER DANNY 05:00P 10:00P FRI HE 115
CLASS MEETS: SEPT 24 & 25 08:00A 05:00P SAT
2105 EMS113 INF CONT/HEALTH PR 1 BAKER JENNIFER 08:00A 05:00P SAT HE 114
CLASS MEETS: NOV 13
2106 EMS266 ADV CV LIFE SUP PR 1 BUTLER DANNY 08:00A 08:00P SAT HE 114
CLASS MEETS: OCT 23
2107 EMS269 PED MED LIFE SUP 1 MCFARLAND THOMAS 08:00A 08:00P SAT HE 114
CLASS MEETS: NOV 6
2108 EMS125 HIGH ANGLE RESC I 2 HARRIS GREG 08:00A 05:00P SAT HE 115
CLASS MEETS: OCT 9 & 10 08:00A 05:00P SUN
2109 EMS128 CAVE RESCUE I 2 HARRIS GREG 08:00A 05:00P SAT HE 115
CLASS MEETS: OCT 16 & 17 08:00A 05:00P SUN
 ENGLISH (ENG)
2301 ENG092 BASIC ENGLISH I 3 RAGSDALE JODY 11:00A 11:50A M W F EN 104
2302 ENG092 BASIC ENGLISH I 3 CARROLL BARBARA 08:00A 09:15A T & TH EN 117
2303 ENG092 BASIC ENGLISH I 3 SLATER ELAINE 11:00A 12:15P T & TH EN 101
2304 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 TUCKER JOAN 08:00A 08:50A M W F EN 117
2305 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 HUNTLEY DAPHNE 09:00A 09:50A M W F GY 211
2306 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 REEVES JOAN 10:00A 10:50A M W F EN 103
LEARNING COMMUNITY
2307 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 SLATER ELAINE 08:00A 09:15A T & TH EN 101
2308 ENG093 BASIC ENGLISH II 3 SLATER ELAINE 09:30A 10:45A T & TH EN 101
2309 ENG101 ENGLISH COMP I 3 WALKER LARRY 08:00A 08:50A M W F EN 101 CLOSED
2310 ENG101 ENGLISH COMP I 3 RAGSDALE JODY 09:00A 09:50A M W F EN 104 CLOSED
2311 ENG101 ENGLISH COMP I 3 WALKER LARRY 10:00A 10:50A M W F EN 101 CLOSED
2312 ENG101 ENGLISH COMP I 3 HUNTLEY DAPHNE 11:00A 11:50A M W F GY 211 CLOSED
2313 ENG101 ENGLISH COMP I 3 RAGSDALE JODY 12:00P 12:50P M W F EN 104 CLOSED
2314 ENG101 ENGLISH COMP I 3 HUNTLEY DAPHNE 01:00P 01:50P M W F GY 211 CLOSED
2315 ENG101 ENGLISH COMP I 3 PICKETT SUE 08:00A 09:15A T & TH EN 104 CLOSED
2316 ENG101 ENGLISH COMP I 3 PICKETT SUE 09:30A 10:45A T & TH EN 104 CLOSED
2317 ENG101 ENGLISH COMP I 3 CARROLL BARBARA 09:30A 10:45A T & TH EN 117
2318 ENG101 ENGLISH COMP I 3 CARROLL BARBARA 11:00A 12:15P T & TH EN 117
2319 ENG101 ENGLISH COMP I 3 MCGEE DIANE 11:00A 12:15P T & TH AX 103
2320 ENG101 ENGLISH COMP I 3 RAGSDALE JODY 12:30P 01:45P T & TH EN 104
2321 ENG101 ENGLISH COMP I 3 TUCKER JOAN 09:00A 09:50A M W F EN 117
2322 ENG101 ENGLISH COMP I 3 MCGEE DIANE 02:00P 03:15P T & TH EN 101
2323 ENG101 ENGLISH COMP I 3 HUNTLEY DAPHNE 04:00P 05:15P T & TH GY 211 CLOSED
2324 ENG102 ENGLISH COMP II 3 TUCKER JOAN 10:00A 10:50A M W F EN 117
2325 ENG102 ENGLISH COMP II 3 TUCKER JOAN 11:00A 11:50A M W F EN 117
2326 ENG102 ENGLISH COMP II 3 REEVES JOAN 09:30A 10:45A T & TH EN 103
2327 ENG102 ENGLISH COMP II 3 REEVES JOAN 11:00A 12:15P T & TH EN 103
2328 ENG102 ENGLISH COMP II 3 WALKER LARRY 09:00A 09:50A M W F EN 101
2329 ENG251 AMERICAN LIT I 3 REEVES JOAN 09:00A 09:50A M W F EN 103
2330 ENG252 AMERICAN LIT II 3 REEVES JOAN 08:00A 09:15A T & TH EN 103
2331 ENG261 ENGLISH LIT I 3 PICKETT SUE 11:00A 12:15P T & TH EN 104
2332 ENG262 ENGLISH LIT II 3 HUNTLEY DAPHNE 12:00P 12:50P M W F GY 211
2333 ENG271 WORLD LIT I 3 MCGEE DIANE 12:30P 01:45P T & TH EN 101
2334 ENG298 SPECIAL TOPICS/LANG&LIT 1 TUCKER JOAN TBA TBA EN 110
 HEALTH EDUCATION (HED)
2901 HED226 WELLNESS 3 HAMLET JUDY 02:30P 03:45P M & W GYM
 HISTORY (HIS)
3001 HIS101 WESTERN CIV I 3 GORHAM CHERYL 10:00A 10:50A M W F PA 206
3003 HIS101 WESTERN CIV I 3 GORHAM CHERYL 09:30A 10:45A T & TH PA 206
3004 HIS101 WESTERN CIV I 3 GORHAM CHERYL 12:30P 01:45P T & TH PA 206
3023 HIS101 WESTERN CIV I 3 GORHAM CHERYL 08:00A 08:50A M W F PA 206
3005 HIS102 WESTERN CIV II 3 GORHAM CHERYL 09:00A 09:50A M W F PA 206
3007 HIS201 U S HISTORY I 3 COLVARD BRENT 12:00P 12:50P M W F MS 101
3008 HIS201 U S HISTORY I 3 WRIGHT LORETTA 08:00A 09:15A T & TH MS 101
3009 HIS201 U S HISTORY I 3 COLVARD BRENT 11:00A 11:50A M W F MS 101
3010 HIS201 U S HISTORY I 3 WRIGHT LORETTA 11:00A 12:15P T & TH MS 101
3011 HIS201 U S HISTORY I 3 WRIGHT LORETTA 12:30P 01:45P T & TH MS 101
3012 HIS202 U S HISTORY II 3 WRIGHT LORETTA 09:30A 10:45A T & TH MS 101
3013 HIS202 U S HISTORY II 3 WRIGHT LORETTA 01:00P 02:15P M & W MS 101
 HUMANITIES  (HUM)
3101HUM100HUMANITIES FORUM--LEADERSHIP1FRICKS BRAD12:00P 12:50PWEDLI 201
  DEVELOPMENT       
 INDUSTRIAL ELECTRONICS TECHNOLOGY (ILT)
3301 ILT106 CONCEPTS OF DIRECT CURRENT 5 HULSLANDER GARY 08:00A 10:30A M & W TC 110
3303 ILT106 CONCEPTS OF DIRECT CURRENT 5 HICKS DONNY 08:00A 10:30A T & TH TC 110
3302 ILT107 CONCEPTS ALTNERT CURRENT 5 HULSLANDER GARY 10:30A 01:00P M & W TC 110
3304 ILT107 CONCEPTS ALTNERT CURRENT 5 HICKS DONNY 10:30A 01:00P T & TH TC 110
3310 ILT109 ELECT BLUEPRINT READING 3 WIGLEY BARRY 09:00A 12:00P FRI GY 202
3307 ILT111 CONCEPTS OF SOLID STATE 5 BARKSDALE TIM 08:00A 10:30A M & W GY 202
3305 ILT112 CONC'S OF DIGITAL ELECTRONIC 5 WIGLEY BARRY 08:00A 10:30A T & TH GY 202
3306 ILT112 CONC'S OF DIGITAL ELECTRONIC 5 WIGLEY BARRY 10:30A 01:00P T & TH GY 202
3309 ILT118 CONSTRUCTION WIRING NEC 3 BARKSDALE TIM 10:30A 12:30P M & W GY 102 CLOSED
3317 ILT164 CIRCUIT FABRICATION I 1 LEWIS BILLY 08:00A 10:00A FRIDAY TC 104  
3308 ILT197 MOTOR CONTROLS I 3 WIGLEY BARRY 08:00A 10:30A M & W TC 105 CLOSED
 INDUSTRIAL MAINTENANCE TECHNOLOGY (INT)
4009 INT118 FUND IND HYDR & PNEUMATI 3 BARKSDALE TIM 03:00P 05:00P M & W GY 102 CLOSED
4001 INT120 CONCEPTS OF DIRECT CURRENT 5 HULSLANDER GARY 08:00A 10:30A M & W TC 110
REQ ADDITL WORK OUTSIDE CLASS
4003 INT120 CONCEPTS OF DIRECT CURRENT 5 HICKS DONNY 08:00A 10:30A T & TH TC 110
REQ ADDITL WORK OUTSIDE CLASS
4002 INT122 CONCEPTS ALTERNATE CURRENT 5 HULSLANDER GARY 10:30A 01:00P M & W TC 110
REQ ADDITL WORK OUTSIDE CLASS
4004 INT122 CONCEPTS ALTERNATE CURRENT 5 HICKS DONNY 10:30A 01:00P T & TH TC 110
REQ ADDITL WORK OUTSIDE CLASS
4007 INT123 CONCEPTS OF SOLID STATE ELECT 5 BARKSDALE TIM 08:00A 10:30A M & W GY 110
REQ ADDITL WORK OUTSIDE CLASS
4005 INT130 CONCEPTS OF DIGITAL ELECTRONIC 5 WIGLEY BARRY 08:00A 10:30A T & TH GY 202
REQ ADDITL WORK OUTSIDE CLASS
4006 INT130 CONCEPTS OF DIGITAL ELECTRONIC 5 WIGLEY BARRY 10:30A 01:00P T & TH GY 202  
REQ ADDITL WORK OUTSIDE CLASS
4008 INT158 INDUSTRIAL WIRING I 3 BARKSDALE TIM 10:30A 12:30P M & W GY 102 CLOSED
 INTERDISCIPLINARY STUDIES (IDS)
3201 IDS200 SCHLRS BOWL WRKSHP 1 HUNTLEY DAPHNE 10:00A 10:50A WED GY 211
 MACHINE TOOL TECHNOLOGY (MTT)
251 MTT139 BASIC COMPUTER NUMER CTRL 3 ROBERTS WILL 03:00P 05:00P M & W IS 107
252 MTT140 BAS COMP NUM CTRL TURN PRG I 3 ROBERTS WILL 03:00P 05:00P M & W IS 107
253 MTT141 BSC CMP NUMC CTRL MILL PRG I 3 ROBERTS WILL 03:00P 05:00P M & W IS 107
254 MTT212 ADV CMP NUMC CTRL TURNING 3 ROBERTS WILL 03:00P 05:00P M & W IS 107
255 MTT213 ADV COMP NUMER CNTRL MILL 3 ROBERTS WILL 03:00P 05:00P M & W IS 107
 MASS COMMUNICATION (MCM)
3601 MCM114 STUDENT PUBLICATIONS 2 TUCKER JOAN 12:30P 01:45P T & TH EN 110
3602 MCM214 STUDENT PUBLICATIONS 2 TUCKER JOAN 12:30P 01:45P T & TH EN 110

 MATHEMATICS-TECHNICAL (MAH)
3401 MAH101 INTRO MATH I 3 BRELAND MILAH 08:00A 08:50A M W F GY 207 CLOSED
 MATHEMATICS (MTH)
3701 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 BRELAND MILAH 08:00A 08:50A M W F GY 207 CLOSED
3705 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 BRELAND MILAH 09:00A 09:50A M W F GY 207 CLOSED
3710 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 TOTTEN SHARON 10:00A 10:50A M W F GY 207 CLOSED
3714 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 TOTTEN SHARON 11:00A 11:50A M W F GY 207 CLOSED
3719 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 ATKINS JOHN 12:00P 12:50P M W F GY 207
3723 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 ATKINS JOHN 01:00P 02:15P M & W GY 207
3727 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 ATKINS JOHN 02:30P 03:45P M & W GY 207
3731 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 WEAR PATSY 08:00A 09:15A T & TH GY 209
3733 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 BAKER DEBORAH 08:00A 09:15A T & TH GY 207 CLOSED
3737 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 WEAR PATSY 09:30A 10:45A T & TH GY 209
3739 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 BAKER DEBORAH 09:30A 10:45A T & TH GY 207 CLOSED
3743 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 WEAR PATSY 11:00A 12:15P T & TH GY 209
3745 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 TOTTEN SHARON 11:00A 12:15P T & TH GY 207 CLOSED
3749 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 BAKER DEBORAH 12:30P 01:45P T & TH GY 207 CLOSED
3757 MTH090 BASIC MATHEMATICS 3 BRELAND MILAH 02:00P 03:15P T & TH GY 207 CLOSED
3702 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BRELAND MILAH 08:00A 08:50A M W F GY 207 CLOSED
3706 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BRELAND MILAH 09:00A 09:50A M W F GY 207 CLOSED
3709 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BRELAND MILAH 12:00P 12:50P M W F AX 105 CLOSED
LEARNING COMMUNITY
3711 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 TOTTEN SHARON 10:00A 10:50A M W F GY 207 CLOSED
3715 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 TOTTEN SHARON 11:00A 11:50A M W F GY 207 CLOSED
3720 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 ATKINS JOHN 12:00P 12:50P M W F GY 207
3724 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 ATKINS JOHN 01:00P 02:15P M & W GY 207
3728 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 ATKINS JOHN 02:30P 03:45P M & W GY 207
3732 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 WEAR PATSY 08:00A 09:15A T & TH GY 209
3734 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BAKER DEBORAH 08:00A 09:15A T & TH GY 207 CLOSED
3738 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 WEAR PATSY 09:30A 10:45A T & TH GY 209
3740 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BAKER DEBORAH 09:30A 10:45A T & TH GY 207 CLOSED
3744 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 WEAR PATSY 11:00A 12:15P T & TH GY 209
3746 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 TOTTEN SHARON 11:00A 12:15P T & TH GY 207 CLOSED
3750 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BAKER DEBORAH 12:30P 01:45P T & TH GY 207 CLOSED
3758 MTH098 ELEMENTARY ALGEBRA 3 BRELAND MILAH 02:00P 03:15P T & TH GY 207 CLOSED
3703 MTH100 INT COLLEGE ALGEBRA 3 BRELAND MILAH 08:00A 08:50A M W F GY 207 CLOSED
3707 MTH100 INT COLLEGE ALGEBRA 3 BRELAND MILAH 09:00A 09:50A M W F GY 207 CLOSED
3712 MTH100 INT COLLEGE ALGEBRA 3 TOTTEN SHARON 10:00A 10:50A M W F GY 207 CLOSED
3716 MTH100 INT COLLEGE ALGEBRA 3 TOTTEN SHARON 11:00A 11:50A M W F GY 207 CLOSED
3718 MTH100 INT COLLEGE ALGEBRA 3 GRAY BOB 11:00A 12:15P M & W MS 109
CLASSROOM CLASS
3721 MTH100 INT COLLEGE ALGEBRA 3 ATKINS JOHN 12:00P 12:50P M W F GY 207
3725 MTH100 INT COLLEGE ALGEBRA 3 ATKINS JOHN 01:00P 02:15P M & W GY 207
3729 MTH100 INT COLLEGE ALGEBRA 3 ATKINS JOHN 02:30P 03:45P M & W GY 207
3735 MTH100 INT COLLEGE ALGEBRA 3 BAKER DEBORAH 08:00A 09:15A T & TH GY 207 CLOSED
3741 MTH100 INT COLLEGE ALGEBRA 3 BAKER DEBORAH 09:30A 10:45A T & TH GY 207 CLOSED
3747 MTH100 INT COLLEGE ALGEBRA 3 TOTTEN SHARON 11:00A 12:15P T & TH GY 207 CLOSED
3751 MTH100 INT COLLEGE ALGEBRA 3 BAKER DEBORAH 12:30P 01:45P T & TH GY 207 CLOSED
3759 MTH100 INT COLLEGE ALGEBRA 3 BRELAND MILAH 02:00P 03:15P T & TH GY 207 CLOSED
3761 MTH112 PRECALCULUS ALGEBRA 3 MILLICAN GREG 09:00A 09:50A M W F MS 109 CLOSED
3762 MTH112 PRECALCULUS ALGEBRA 3 GRAY BOB 01:00P 02:15P M & W MS 109
3763 MTH112 PRECALCULUS ALGEBRA 3 MILLICAN GREG 08:00A 09:15A T & TH MS 109
3764 MTH112 PRECALCULUS ALGEBRA 3 MILLICAN GREG 09:30A 10:45A T & TH MS 109
3765 MTH112 PRECALCULUS ALGEBRA 3 BEARDEN MICHAEL 11:00A 12:15P T & TH MS 117
3766 MTH113 PRECALCULUS TRIG 3 BRELAND MILAH 11:00A 12:15P T & TH AX 105
3704 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BRELAND MILAH 08:00A 08:50A M W F GY 207 CLOSED
3708 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BRELAND MILAH 09:00A 09:50A M W F GY 207 CLOSED
3713 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 TOTTEN SHARON 10:00A 10:50A M W F GY 207 CLOSED
3717 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 TOTTEN SHARON 11:00A 11:50A M W F GY 207 CLOSED
3722 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 ATKINS JOHN 12:00P 12:50P M W F GY 207
3726 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 ATKINS JOHN 01:00P 02:15P M & W GY 207
3730 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 ATKINS JOHN 02:30P 03:45P M & W GY 207
3736 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BAKER DEBORAH 08:00A 09:15A T & TH GY 207 CLOSED
3742 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BAKER DEBORAH 09:30A 10:45A T & TH GY 207 CLOSED
3748 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 TOTTEN SHARON 11:00A 12:15P T & TH GY 207 CLOSED
3752 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BAKER DEBORAH 12:30P 01:45P T & TH GY 207 CLOSED
3760 MTH116 MATHEMATICAL APP 3 BRELAND MILAH 02:00P 03:15P T & TH GY 207 CLOSED
3767 MTH125 CALCULUS I 4 MILLICAN GREG 07:45A 08:55A M W F MS 109
3768 MTH126 CALCULUS II 4 BEARDEN MICHAEL 11:00A 12:10P M W F MS 117
3769 MTH237 LINEAR ALGEBRA 3 BEARDEN MICHAEL 08:00A 08:50A M W F MS 117  
3770 MTH265 ELEM STATISTICS 3 TOTTEN SHARON 12:30P 01:45P T & TH AX 106
 MEDICAL ASSISTANT (MAT)
3502 MAT121 MEDICAL ADMIN PROCEDURES II 3 DALTON MARILYN 01:30P 04:00P T & TH HE 111 CLOSED
3503 MAT125 LAB PROCUDURES I/MED ASST 3 CARTER ROBERT 08:00A 10:30A T & TH HE 102 CLOSED
3501 MAT128 MEDICAL LAW ETHICS 3 WALKER RACHEL 12:00P 01:30P T & TH HE 102 CLOSED
3504 MAT229 MEDICAL ASST PRECEPTORSHIP 3 DALTON MARILYN TBA TBA HE 111 CLOSED
ORIENTATION AUG 24 10:00 AM
 MUSIC (MUS)
4302 MUS101 MUSIC APPRECIATION 3 ADKINS KATHY 08:00A 09:15A T & TH GY 233
4303 MUS110 BASIC MUSICIANSHIP 3 ADKINS KATHY 09:00A 09:50A M W F GY 233
4301 MUS112 MUSIC THEORY II 4 KNOX DANIEL 09:30A 11:10A T & TH GY 108
 MUSIC ENSEMBLE (MUL)
4103 MUL101 CLASS PIANO I 1 ADKINS KATHY 12:00P 12:50P WED GY 108
4105 MUL111 CLASS VOICE I 1 ADKINS KATHY 11:00A 11:50A TUE GY 101
4111 MUL180 CHORUS I 2 ADKINS KATHY 11:00A 11:50A M W F GY 101
4107 MUL182 VOCAL ENSEMBLE I 1 ADKINS KATHY 11:00A 11:50A THU GY 101
4109 MUL184 JAZZ/SHOW CHOIR (ENCORE!) I 2 ADKINS KATHY 12:30P 01:45P T & TH GY 101
4101 MUL192 JAZZ COMBO I (MUSTANG COMBO) 1 KNOX DANIEL 12:00P 01:15P MON GY 123
4104 MUL201 CLASS PIANO III 1 ADKINS KATHY 12:00P 12:50P WED GY 108
4106 MUL211 CLASS VOICE III 1 ADKINS KATHY 11:00A 11:50A TUE GY 101
4112 MUL280 CHORUS III 2 ADKINS KATHY 11:00A 11:50A M W F GY 101
4108 MUL282 ENSEMBLE III 1 ADKINS KATHY 11:00A 11:50A THU GY 101
4110 MUL284 JAZZ/SHOW CHOIR (ENCORE!) II 2 ADKINS KATHY 12:30P 01:45P T & TH GY 101
4102 MUL292 JAZZ COM III (MUSTANG COMBO) 1 KNOX DANIEL 12:00P 01:15P MON GY 123
 MUSIC PERFORMANCE (MUP)
4201 MUP101 PRIVATE PIANO I 2 ADKINS KATHY TBA TBA GY 101 CLOSED
4202 MUP111 PRIVATE VOICE I 2 ADKINS KATHY TBA TBA GY 101 CLOSED
4205 MUP134 PRIVATE GUITAR II 2 KNOX DANIEL TBA TBA GY 123 CLOSED
4207 MUP142 PRIVATE FLUTE II 2 KNOX DANIEL TBA TBA GY 123
4208 MUP145 PRIVATE SAXOPHONE I 2 KNOX DANIEL TBA TBA GY 123
4209 MUP163 PRIVATE FRENCH HORN I 2 KNOX DANIEL TBA TBA GY 123
4210 MUP172 PRIVATE TROMBONE II 2 KNOX DANIEL TBA TBA GY 123
4203 MUP201 PRIVATE PIANO III 2 ADKINS KATHY TBA TBA GY 101
4204 MUP211 PRIVATE VOICE III 2 ADKINS KATHY TBA TBA GY 101 CLOSED

 NURSING (NUR)
4601 NUR102 FUNDAMENTALS OF NURSING 6 GARDNER JANET 08:00A 10:50A MON HE 106
NUR102 CAMPUS LAB 01:00P 04:00P MON HE 238
NUR102 CAMPUS LAB 08:00A 09:50A FRI HE 106
NUR102 CLINICAL LAB 07:00A 03:00P T OR W OR TH    HOSP
4602 NUR104 INTRO TO PHARMACOLOGY 1 HART STACEY 11:00A 12:50P MON HE 106
NUR104 CAMPUS LAB 01:00P 02:00P FRI HE 238
4603 NUR202 NURSING LIFESPAN II 6 GENTRY SHEILA 08:00A 10:50A TUE HE 106
NUR202 CLINICAL LAB 07:00A 03:00P W OR TH HOSP
 OFFICE ADMINISTRATION (OAD)
4703 OAD101 BEG KEYBOARDING 3 PACE ERNESTINE 11:00A 12:15P T & TH BE 208
4711 OAD125 WORD PROCESSING 3 PACE ERNESTINE 12:30P 01:45P T & TH BE 208 CLOSED
4702 OAD130 ELECTRONIC CALCULA 3 PACE ERNESTINE 09:30A 10:45A T & TH BE 207
4701 OAD212 MEDICAL TRANSCRIPT 3 PACE ERNESTINE 08:00A 09:15A T & TH BE 208
4704 OAD215 HEALTH INFO MGT 3 DALTON MARILYN 12:30P 01:45P T & TH BE 206 CLOSED
 PHILOSOPHY (PHL)
5001 PHL206 ETHICS & SOCIETY 3 REEVES DON 11:00A 12:15P T & TH PA 207 CLOSED
5002 PHL206 ETHICS & SOCIETY 3 REEVES DON 02:30P 03:45P M & W PA 207
 PHYSICAL EDUCATION (PED)
4901 PED103 WEIGHT TRNG (BEG) 1 HAMLET JUDY 12:00P 12:55P M & W GYM
4902 PED104 INTR WEIGHT TRAING 1 HAMLET JUDY 12:00P 12:55P M & W GYM
4903 PED133 TENNIS (BEGINNING) 1 WELLS KATHY 02:30P 04:20P TUE GYM
4904 PED134 TENNIS (INTERMED) 1 WELLS KATHY 02:30P 04:20P TUE GYM
4906 PED150 TAI CHI 1 HAMLET JUDY 04:00P 04:55P M & W GYM
4907 PED176 VOLLEYBALL (BEGINNING) 1 WELLS KATHY 02:30P 04:20P THU GYM
4908 PED188 YOGA 1 HAMLET JUDY 04:00P 04:55P M & W GYM
4909 PED200 FOUND OF PHY ED 3 HAMLET JUDY 01:00P 02:15P M & W GYM
 PHYSICS (PHY)
5202 PHY201 GEN PHY I-TRIG BAS 4 BEARDEN MICHAEL 09:30A 10:45A T & TH MS 117
PHY201 LAB 01:00P 02:40P TUE MS 117
5201 PHY213 PHYSICS W/CAL I 4 BEARDEN MICHAEL 10:00A 10:50A M W F MS 117 changed
PHY213 LAB 01:00P 02:40P WED MS 117
 POLITICAL SCIENCE (POL)
5401 POL211 AM NATIONAL GOVT 3 HODGES MATTHEW 08:00A 09:15A T & TH WD 252
 PSYCHOLOGY (PSY)
5601 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 KNOX BEN 08:00A 08:50A M W F AX 101
5602 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 KNOX BEN 10:00A 10:50A M W F AX 101
5603 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 MILLICAN LINDA 11:00A 11:50A M W F BE 110
5604 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 MILLICAN LINDA 02:30P 03:45P M & W BE 110
5605 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 WOODALL ROBERT 08:00A 09:15A T & TH BE 110
5606 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 WOODALL ROBERT 09:30A 10:45A T & TH BE 110
5607 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 KNOX BEN 11:00A 12:15P T & TH AX 101
5608 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 MILLICAN LINDA 12:30P 01:45P T & TH BE 110
5609 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 WOODALL ROBERT 09:00A 09:50A M W F BE 110
5610 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 KNOX BEN 12:00P 12:50P M W F AX 101
5611 PSY200 GENERAL PSYCHOLOGY 3 WOODALL ROBERT 10:00A 10:50A M W F BE 110
5612 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 KNOX BEN 09:00A 09:50A M W F AX 101
5613 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 KNOX BEN 09:30A 10:45A T & TH AX 101
5614 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 WOODALL ROBERT 11:00A 12:15P T & TH BE 110
5615 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 MILLICAN LINDA 02:00P 03:15P T & TH BE 110
5616 PSY210 HUMAN GROWTH & DEV 3 MILLICAN LINDA 12:00P 12:50P M W F BE 110
 READING (RDG)
5701 RDG083 DEV READING I 3 WRAY CAROL 12:00P 12:50P M W F EN 101
5702 RDG083 DEV READING I 3 WRAY CAROL 04:00P 05:15P T & TH EN 101
 RELIGION (REL)
5901 REL100 HISTRY/WORLD RELIG 3 REEVES DON 02:00P 03:15P T & TH PA 207
5902 REL151 SURVEY OLD TESTAMT 3 REEVES DON 11:00A 11:50A M W F PA 207
5903 REL152 SURVEY NEW TESTAMT 3 REEVES DON 12:00P 12:50P M W F PA 207
 SOCIOLOGY (SOC)
6201 SOC200 INTRO TO SOCIOLOGY 3 BELL JOHNNIE 11:00A 12:15P T & TH WA 112
 SPANISH (SPA)
6301 SPA101 INTRO SPANISH I 4 FRICKS BRAD 07:45A 08:50A M W F LI 201
6302 SPA101 INTRO SPANISH I 4 FRICKS BRAD 09:20A 11:00A T & TH LI 201
6303 SPA201 INTER SPANISH I 3 FRICKS BRAD 10:00A 10:50A M W F LI 201
 SPEECH (SPH)
6401 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 GAMBRELL STEVEN 08:00A 08:50A M W F GY 245
6402 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 DOBBS KATHY 08:00A 09:15A T & TH LI 203
6403 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 DOBBS KATHY 09:00A 09:50A M W F LI 203
6404 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 GAMBRELL STEVEN 09:30A 10:45A T & TH GY 245 CLOSED
6405 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 DOBBS KATHY 10:00A 10:50A M W F LI 203
6406 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 DOBBS KATHY 11:00A 12:15P T & TH LI 203
6407 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 GAMBRELL STEVEN 12:00P 12:50P M W F GY 245
6408 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 DOBBS KATHY 12:30P 01:45P T & TH LI 203
6409 SPH107 FUND OF PUBL SPEAK 3 GAMBRELL STEVEN 02:00P 03:15P T & TH GY 245
 THEATRE ARTS (THR)
6601 THR113 THEATER WORKSHOP I 2 WEBB MARK TBA TBA LY
6602 THR114 THEATER WKSHOP II 2 WEBB MARK TBA TBA LY
6603 THR115 THEATER WKSHOP III 2 WEBB MARK TBA TBA LY
6604 THR120 THEATRE APPRECIATI 3 ARCHER BRAD 09:30A 10:45A T & TH LY
6605 THR120 THEATRE APPRECIATI 3 ARCHER BRAD 10:00A 10:50A M W F LY
6606 THR126 INTRO TO THEATRE 3 WEBB MARK 01:00P 01:50P M W F LY
6607 THR126 INTRO TO THEATRE 3 WEBB MARK 02:00P 03:15P T & TH LY
6608 THR126 INTRO TO THEATRE 3 WEBB MARK 12:30P 01:45P T & TH LY
6609 THR131 ACTING TECHNIQ I 3 WEBB MARK 10:00A 10:50A M W F LY
6610 THR216 THEATRICAL MAKE-UP 2 WEBB MARK 09:30A 10:45A T & TH LY
6612 THR224 SCENE PAINTING 3 ARCHER BRAD 11:00A 12:15P T & TH LY
6611 THR236 STAGECRAFT 3 ARCHER BRAD 01:00P 01:50P M W F LY
6613 THR296 DIR STUDY/THEATRE 2 WEBB MARK TBA TBA LY
 WELDING (WDT)
452 WDT119 GAS METARC/FLUX CORED ARC 3 ROBERTS WILL 12:00P 02:00P T & TH IS 105
451 WDT120 SHIELDD MET ARC WLDG GRO 3 ROBERTS WILL 12:00P 02:00P T & TH IS 105
456 WDT124 GAS METAL ARC/FLUX CORED LAB 3 ROBERTS WILL 02:00P 05:00P T & TH IS 105
455 WDT125 SHIELDED METAL ARC WLDG LAB 3 ROBERTS WILL 02:00P 05:00P T & TH IS 105
454 WDT157 CONSUMABLE WLDG THEORY 3 ROBERTS WILL 11:30A 02:00P T & TH IS 105
458 WDT158 CONSUMABLE WLDG PROC LAB 3 ROBERTS WILL 02:00P 05:00P T & TH IS 105
453 WDT228 GAS TUNGSTEN ARC WLDG 3 ROBERTS WILL 12:00P 02:00P T & TH IS 105
457 WDT268 GAS TUNGSTEN ARC LAB 3 ROBERTS WILL 02:00P 05:00P T & TH IS 105
 WORK KEYS, INTEGRATED (WKO)
6801 WKO106 WORKPLACE SKILLS 3 GRIGGS NANCY 02:00P 04:00P TBA WD 252A CLOSED
  MEETS: 8/25, 9/22, 10/20, 11/17, 12/15
 

Northeast Alabama Community College Rainsville, Alabama 35986
(256) 638-4418 or (256) 228-6001

TOP